Lékaři upozorňují na to, že ponocování způsobuje nejen zdravotní, ale také sociální potíže. Velký vliv má v tomto ohledu i večerní používání moderních technologií.
„Senior je schopný si dopřát odpočinek a tolik ho to nelimituje, ale člověk, který musí pracovat, potíže pociťuje mnohem víc,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz neurolog Filip Caisberger.
Jak jste se na dnešek vyspali? Jestli jste se převalovali v posteli a dlouho nemohli usnout, dost možná vás to poznamenalo a víkendové sportovní aktivity jste nakonec odřekli.
Zhruba čtvrtina lidí má pak problémy s krátkodobými zástavami dechu neboli se spánkovou apnoí. Spánek se kvůli častému přerušení nemůže prohlubovat a člověk se cítí nevyspalý a vyčerpaný.
Špatný spánek vám zničí celý den, jak jste po něm rozlámaní. A teď si představte, že jste navíc vrcholovým sportovcem, který trénuje od šesti hodin ráno.
Epidemie spánkové deprivace postihla americké teenagery. Skupina vědců z univerzit v Kalifornii a Iowě zjistila, že náctiletí dokonce spí nejméně v historii.
Dostatek spánku je velmi důležitý pro naše zdraví. Až čtyřicet procent lidí přitom trápí nespavost a další podobné poruchy. U starších lidí je to až padesát procent. Nespavost zvyšuje riziko například infarktu, mrtvice nebo deprese.
Nespavost je metla moderního věku. V Británii trpí touto poruchou dokonce třetina tamní populace. V posledních letech podstatně stouply taky výdaje státní zdravotní služby na prášky na spaní. Podle názoru odborníků to souvisí s ekonomickými problémy Británie.