U omezení svéprávnosti lobbisty Michala Redla, který je stíhán v kauze Dozimetr, zřejmě spáchal trestný čin znalec a možná i soudce. Ministerstvo spravedlnosti věc předalo státním zástupcům.
Městské části se jako veřejní opatrovníci setkávají s případy, kdy se jimi opatrovaní zadluží a zůstanou bez peněz. Radnice s tím ale nemohou nic dělat. Od roku 2012 totiž platí zákon o registru osob, podle kterého nemusí být nesvéprávnost zapsaná v občanském průkazu.
4:40
|Lucie Maňourová, Petra Benešová, Martin Hromádka|Zprávy z domova
Opatrovnictví v Česku by se brzy mohlo řídit podle nových pravidel. O postižené lidi by se starali nejen příbuzní a úředníci, ale nově také odborníci z nevládních organizací, kteří se zapíší do speciálního registru. Také obce od státu získají přesnější návod, jak pečovat o nesvéprávné osoby.
Podle právničky Ligy lidských práv Barbory Rittichové nejde o zhoršování psychického stavu obyvatelstva. Podle ní mají české soudy velmi formální přístup ke zbavování způsobilosti a reálně nedochází k tomu, aby se skutečně zjišťovaly schopnosti a dovednosti člověka.