Škody vandal způsobil hned na několika dřevěných stavbách a sochách. Na přelomu roku motorovou pilou poničil například hudební lavičku v Ratiboři, přístřešek v Hovězí a sochu medvědice u hradu Lukov.
Už tři roky platí ruský zákaz dovozu zemědělských výrobků ze západních zemí. Moskva tato opatření zavedla po vyhlášení sankcí, které byly reakcí na okupaci Krymu.
Francouzské úřady ve středu spálily 600 kilogramů slonoviny, která byla zabavena pašerákům či jejím majitelům anebo která byla ze soukromých sbírek dobrovolně odevzdána.
Prostě pár ran, do toho trošku povzbuzování a vztek je pryč. Přesně tak fungují takzvané rage rooms, tedy pokoje vzteku. V posledních letech tyto antistresové místnosti dobývají stále víc zemí.
Firma Apple odmítla vrátit peníze svému francouzskému zákazníkovi. Ten se jí rozhodl pomstít originálním způsobem. Koulí na pétanque rozbil několik výrobků v místním Apple Storu, informoval portál iDnes.
V ruském Petrohradě na nepovoleném shromáždění protestovalo asi pět set lidí proti množícím se útokům na památky a umělecká díla. Organizace Kozáci Petrohradu se přihlásila k odpovědnosti za zničení basreliéfu s motivem Mefistofela na fasádě jednoho z historických domů. V jeho sousedství se dokončuje stavba pravoslavného chrámu.
Za první den platnosti výnosu ruského prezidenta Vladimira Putina zlikvidovaly úřady 320 tun potravin, které se do země oficiálně nesmějí dovážet, a stovky tun se zničí i dnes. Embargo na jídlo ze Spojených států, Evropské unie, Austrálie, Kanady a Norska zavedla Moskva před rokem jako odvetné opatření za západní sankce. Ničení potravin však řada Rusů neschvaluje.
V Rusku začal platit prezidentský dekret o okamžité likvidaci západních potravin, které i přes embargo pronikly do obchodů. Zákaz dovozu potravin ze Spojených států, Evropské unie a dalších zemí, které proti Rusku uplatňují sankce kvůli Ukrajině, trvá přesně rok.
Rusko bude pátrat po potravinách, jejichž dovoz z Evropy byl loni zakázán. Prezident Vladimir Putin minulý týden podepsal dekret, který zavazuje ruské úřady k ničení nelegálně dovážených evropských potravin.
Organizace Islámský stát ve velkém rozprodává starověké artefakty. Zisky jí pomáhají financovat vojenské operace. Na nebezpečí pro historické památky Blízkého východu upozornila výroční konference UNESCO v Paříži.
Brazilská policie zasáhla proti ilegálnímu kácení v Amazonii. Ve státě Pará zatýkala členy kriminální sítě, považované za největší likvidátory pralesa. Vypalováním a kácením získávali půdu pro pastviny, kterou pak ilegálně prodávali. Na jižním okraji pralesa se zase zatýkalo kvůli ilegální těžbě dřeva na prodej.
Prachatice patří do sítě Zdravých měst České republiky. Letos se ale potýkají s vandalstvím, které ve městě pod kopcem Libín nemá obdoby. Vandalové devastují vše, co jim přijde pod ruku.
Sýrii označují experti za téměř bezednou klenotnici památek, archeologických nalezišť i uměleckých předmětů. Na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO má celkem šest pamětihodností, dalších 12 na zapsání čeká. Více než tříletá válka ale řadu památek poškodila, některé nenávratně. Cíleně je pak likvidují islamisté - zaměřují se hlavně na díla, která vznikla před příchodem islámu.
Do záchrany památek na jedné straně investuje světové společenství obrovské peníze, na straně druhé památky nenávratně mizí, mnohdy rukou náboženských fanatiků. Konzervativní islamisté na jihu Maroka zničili 8000 let staré skalní rytiny.
Radikální islamisté v Timbuktu pokračují v devastaci historických památek. Řádění padlo za oběť už sedm středověkých hrobek a posvátné dveře mešity. Mali žádá svět o pomoc. Mezinárodní trestní tribunál prověřuje, zda se radikální islamisté nedopouštějí ničením památek válečných zločinů a na půdě OSN se uvažuje o intervenci. Zachránit památky nedozírné ceny už se ale nejspíš nepodaří.
O budoucnosti vojenského újezdu Brdy se dnes mluvilo v Příbrami. Sešli se tam hejtmani dvou krajů i starostové několika obcí, kterých se záležitost týká. Vláda chce vojenský prostor zrušit a zpřístupnit oblast veřejnosti. Starostové se bojí, že turisté zničí unikátní brdskou přírodu. Na Slovensku nedávno řešili podobný problém. O přírodu tam šlo ale až na druhém místě.