„My jsme očekávali, že výsledná cena bude kolem dvaceti milionů korun, 25 milionů korun nás příjemně překvapuje,“ říká spolumajitel aukční síně Aleš Kohout k dražbě pětitisícovky roku 1919.
„Už jako dítě jsem měl rád antiku. Římskou nebo řeckou sochu si na běžném trhu nekoupíte – dneska už to jde, ale tehdy to bylo nedostižné – takže co si koupit můžete, je antická mince,“ říká Petráň.
Česká národní banka ve středu zahájila vydávání pamětní tisícikoruny. Lidé o ni projevují velký zájem. Podle numismatika Kohouta investice do mincí a bankovek nefunguje bez sběratelských znalostí.
Mezi nejkurióznější chyby v ražbě se poté dozajista zařadí také dvacetihaléř, který měl o 180 stupňů otočenou zadní stranu. Nyní má mnohem vyšší cenu než jako pouhá památka na doby minulé.
Radikální hnutí Islámský stát chce začít vydávat mince z mědi, stříbra i zlata. Extremisté, kteří ovládají část území Sýrie a Iráku, tím chtějí ukázat, že mají nad oblastí opravdovou moc. Na mincích má být nápis Islámský stát nebo Chalífát a na líci obrázek palem nebo kopí a štítu.
V izraelské Akře, někdejším centru křižáků, našli pravděpodobně nejstarší minci, která odkazuje k českému králi. Mince pochází asi z poloviny 13. století a je na ní nápis "král český". Podle vědců jde pravděpodobně o Přemysla Otakara II.