Senát sněmovně vrátil přepracovaný návrh podoby dalšího ročníku akce Milostivé léto. Podle Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni by tento návrh pomohl širšímu okruhu dlužníků, často mladým lidem.
„Nejčastěji to byly dluhy u dopravních podniků a na zdravotním pojištění. Ještě jsme hodně řešili dluhy na nájemném u obecních bytů. Potom tam byly nedoplatky za regulační poplatky,“ přiblížil Hábl.
Vláda slibovala, že zatočí s lichváři. Plánovala další regulaci nákladů na úvěry a taky změny, díky kterým by bylo možné lichvu lépe potírat. Ministerstva nyní uvedla, že tato opatření nebudou.
Přesně před měsícem začala platit mírnější pravidla oddlužení. Krajské soudy kvůli tomu čelí velkému náporu žádostí. Chodí jich až třikrát víc než dřív. Část lidí ale se vstupem do oddlužení váhá.
Oddlužovací „šmejdy“ změna zákona nezastavila. Z lidí se podvodné agentury dál snaží dostat až 15 tisíc korun navíc kvůli službě, za kterou by se nemělo platit víc než státem regulované čtyři tisíce.
Letošní rok by mohl přinést naději statisícům zadlužených lidí. Senát totiž otevřel cestu k jejich snazšímu oddlužení. Rozhovor s Danielem Hůlem z Člověka v tísni, který se exekucím věnuje.
Představa politiků, jak pomoct lidem v dluhové pasti, naráží na výklad v praxi. Pokud je totiž v zákoně stanovená nějaká hranice, soud se řídí hlavně podle ní.
Ministerstvo spravedlnosti varuje před nekalými praktikami oddlužovacích agentur. I přes zákaz dál z lidí nezákonně mámí peníze. Na nepoctivém byznysu se podílejí i někteří advokáti.