„Mapujeme hodně případů importu ze zahraničí. Bohužel pokud se ti lidé stýkají, tak to roznesou,“ říká hlavní hygienička. Za minulý měsíc podle ní pocházelo 800 nákaz ze zahraničí.
Pilotní projekt tak potvrdil, že díky viru, který člověk vylučuje ve stolici, je možné pravidelnou analýzou odpadních vod zjistit případné ohnisko nákazy.
Aktuálně se s nemocí covid-19 potýká 4617 lidí. Celkově se nakazilo 13 612 lidí, z nich se vyléčilo 8640 pacientů. S nemocí dosud zemřelo 355 lidí, uvádí ministerstvo zdravotnictví.
V jižních Čechách potvrdili veterináři další nákazu ptačí chřipkou. Je opět v komerčním chovu firmy Blatenská ryba v Blatné na Strakonicku, v němž je do 20 tisíc kusů drůbeže. Firma už na konci ledna přišla kvůli nákaze v chovu Řitovíz o 6,5 tisíce kachen. Chov v Blatné, kde je nové ohnisko, utratí veterináři v úterý.
Počet ohnisek ptačí chřipky v Česku se zvýšil na dvacet. Veterináři během víkendu potvrdili pět nových. Ve všech případech se to týkalo neregistrovaných malochovů. Jedno z nových ohnisek je i v Pardubickém kraji. Tam zatím žádné nebylo. Nově se choroba našla v Ústí nad Orlicí. Další ohniska jsou v Liberci, v Orlové v Moravskoslezském kraji a ve středočeské Hlásné Třebáni a v Kostelci nad Labem.
UVNITŘ MAPA. Veterinární správa se rozhodla vybít všechny chovy v ochranném pásmu tří kilometrů kolem ohnisek výskytu ptačí chřipky na Moravě. Kromě drobných chovů půjde také o reprodukční chov kachen, kde žije 6000 ptáků. Zlikvodovat budou muset také 60 000 vajec.