„O tom, že se šakal na Pálavě vyskytuje, jsme dostávali informace již několik posledních let, ale až letos jsme si jeho přítomnost sami ověřili na snímcích z naší fotopasti,“ uvedl Pavel Dedek
U Břeclavi začal archeologický průzkum trasy budoucího obchvatu. Odborníci předpokládají, že narazí na nálezy od pravěku až po středověk — jde totiž o místo, které bylo osídlené po staletí.
„Důvodů je několik. Jednak je sucho, máme odstavený vodní zdroj v Brodě nad Dyjí. Ta voda chybí a musíme ji zásobovat odjinud,“ upřesňuje ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav Milan Vojta.
Soutěže Staň se superdialektologem pořádá Akademie věd. K účasti stačí studentům chytrý telefon nebo diktafon a návštěva u někoho, kdo mluví hanácky, slovácky, lašsky nebo jiným nářečím.
Vědci z Masarykovy univerzity chtějí do roku 2029 vrátit život 506 hektarům mokřadů po celé jižní Moravě. A podle toho, co se jim osvědčilo, pak sepíšou návod, jak mokřady obnovovat jinde.
„Nemůžeme nereagovat na to, co veřejnost trápí nebo co je často probíráno, protože důvěra v trestní justici je zásadní,“ popisuje náměstek ministra Karel Dvořák z hnutí STAN.
Nejvíce Chorvatů našlo svůj domov v Jevišovce a Novém Přerově – to jsou ryze chorvatské vesnice. Pak se také usazovali v okolních vesnicích, které už byly namíchané napůl z německého.
Podle předsedy Moravského rybářského svazu je zřejmá souvislost s tím, že Povodí Moravy nechalo i po úhynu v minulém týdnu puštěnou vodní elektrárnu na Novomlýnských nádržích.
Na místě hrozí podle mluvčího hasičů Jaroslava Mikošky vzplanutí toxické látky, která je zároveň hořlavá. Hasiči zabránili jejímu dalšímu šíření a na místo povolali chemickou laboratoř.
Orli, luňáci, káňata ale i psi. To jsou oběti otrávených návnad ve volné přírodě, které pomáhá odhalit i speciální psí jednotka České společnosti ornitologické.
„Jsem v důchodu. Manželka je praktická lékařka, ještě dělá. A tak jsme se rozhodli, že já budu pomáhat zde v České republice našim krajanům. A ona zůstane tam, aby pomáhala tam,“ popisuje Oleg.
Zhruba 9000 domácností na Břeclavsku je od čtvrteční noci bez elektřiny. Problémy způsobily stromy zlomené pod náporem sněhu. Již druhý den sníh komplikuje dopravu.
Policisté budou na Hodonínsku a Břeclavsku v obcích zasažených tornádem nejméně do konce prázdnin. Ve čtvrtek o tom informoval ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil.
„Stavebniny jsou stále potřeba,“ říká ředitelka Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie Českobratrské církve evangelické Kristina Ambrožová.
Hrušky (Břeclavsko)||René Volfík, btk|Zprávy z domova|Fotočlánek
Hned den po neštěstí se do tornádem zasažených Hrušek díky iniciativě Alberta Fikáčka vypravila souprava se sedmi vozy. Lůžka nyní slouží jako ubytování i zázemí pro dobrovolníky. Podívejte se.
Zatímco ostatní většinou po hodinách odklízení následků silného tornáda večer odpočívají, některé hlídky teprve vyráží do akce. Například ty policejní, které hlídají majetek před krádežemi.
Dosud se armáda mohla zapojit pouze do záchranných prací. „Už nyní máme nasazeno na jižní Moravě přes 200 vojáků, nově to může být až 1000 vojáků s potřebnou technikou,“ uvedl Metnar.
Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) uvedl, že bouřky v noci na dnešek v zasažených obcích odtrhly asi 70 plachet ze střech. „Během dne se to opraví. Větší škody by neměly být,“ poznamenal.
Moravská Nová Ves, Břeclavsko||Tomáš Vojkovský|Zprávy z domova|Doporučujeme
Pro vznik tornáda existuje celá řada faktorů: silné vzestupné proudy a vznik extrémně silné bouřky, tedy vysoká vlhkost vzduchu a jeho protisměrné výškové proudění.
Ničivé tornádo zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek. Na místě jsou záchranné složky, pomáhají ale i dobrovolníci. Jak se vyvíjí situace na Moravě? Server iROZHLAS.cz přináší souhrn událostí.