Ejtan se narodil v Izraeli, ale protože prakticky celý život prožil v Itálii, úřady ho svěřily jeho tetě, která žije v Pavii. Jenže minulý týden Ejtana jeho děda Šmuel Peleg odvezl do Izraele.
„Neexistuji proto, abych byla něčí otrok,“ rozčilovala se Spearsová před soudem. „Moje rodina nejenže neudělala jedinou zatracenou věc, můj otec je navíc ten, kdo je za všechno zodpovědný,“ dodala.
Zastupování při dědických řízeních, schvalování nákupů dražších věcí anebo vyřizování pohřbů. I takové věci musí dělat opatrovníci, kteří se z rozhodnutí soudu starají o lidi částečně zbavené svéprávnosti. Často jsou to přitom starostové malých obcí, kteří náročnou agendu nejsou schopni zvládnout.
2:35
|Veronika Sedláčková, Petra Benešová, Eva Presová|Zprávy z domova
Přijít o občanský průkaz a stát se tak ze dne na den nesvéprávným člověkem jde prý v Česku snadno. Každým rokem přibývá v tuzemsku lidí, kterým soudy vezmou právo podepsat jakýkoliv dokument.
Děti by měly mít v Česku u soudu, který o nich rozhoduje při rodinných sporech, větší slovo. Ročně končí v ústavech na osmnáct set dětí. Často třeba jen kvůli nevyhovujícímu bydlení rodiny.