Záležitosti kolem rodiny, manželství či vztahů mezi dospělými a dětmi by si podle Ústavního soudu měly řešit primárně jednotlivé státy na základě společenské diskuse.
Pěstouni v Česku se starají většinou o jedno či dvě děti. Řada lidí ale považuje systém náhradní péče za složitý. Přitom každý třetí by po výchově vlastních dětí uvažoval o adopci nebo pěstounství.
Poslanci mají už třetím rokem na stole novelu zákona, podle které by bylo možné přiosvojit si dítě v registrovaném partnerství. Zatím je to tak, že pokud je dítě potomkem jednoho z homosexuálního páru, druhý partner k dítěti nemá žádná práva. Petr Laně a jeho partner se brzy zřejmě stanou prvním homosexuálním párem, který si v Česku dítě adoptuje. Rodičovská práva bude mít jen on. „Znamená to, že můj partner nebude mít žádná práva ani povinnosti k našemu potomkovi. Bude pro celý systém nikdo,“ popsal v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Mladá žena z Prahy se bála, že by musela platit za svého otce dluhy. Proto se ve 23 letech rozhodla, že se od biologického rodiče úplně odstřihne. Nechala se proto jako už zletilá osvojit svým otčímem. Podobně o adopci dospělých rozhodly vloni soudy u 63 případů. Někdy ale rozhodnutí přináší osvojeným i nečekané problémy.
Žádné rodině v Česku se ještě nepodařilo adoptovat si oficiální cestou přes české úřady dítě ze zahraničí. Osvojení dítěte z ciziny vyřizuje Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně a ten povoluje adopce pouze ze zemí, které přijaly Haagskou úmluvu o právech dítěte, jejíž je Česká republika rovněž signatářem.
Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb chce umožnit registrovaným partnerům, gayům nebo lesbičkám, osvojit si dítě. Platný zákon o registrovaném partnerství to v současnosti neumožňuje. To je ale podle analýzy vládní rady pro lidská práva v rozporu s Ústavou i evropskými normami. Právní experti vládní Rady pro lidská práva upozornili, že právo na osvojení dítěte mají mít všichni občané České republiky.