Většina financí, zhruba 378 milionů korun, půjde z rozpočtu Evropské unie, zbytek ze státního rozpočtu a zdrojů ministerstva zemědělství. Zvýhodněni budou pojištění sadaři.
Protože je letošní vegetace ovocných stromů až o měsíc urychlená, mrazy mohou ohrozit všechny ovocné druhy včetně hlavního druhu jabloní, uvedl předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík.
V České republice začalo podle zástupců Ovocnářské unie významnější snižování sadů v roce 2014 po zavedení embarga Ruska na dovoz ovoce a zeleniny z Evropské unie.
„Při mnohonásobně vyšších nákladech se to nepodařilo dát do realizačních cen. Pěstitelé na to musí reagovat, protože ztráta je veliká,“ říká o problémech ovocnářů Martin Ludvík.
Likvidujeme jeden a půl hektaru sadu, který tady mohl ještě čtyři pět let dávat ovoce. Bohužel se to na starších plochách přestává vyplácet, říká předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
Špatné je to podle ovocnáře Ludvíka i pro přírodu jako takovou: „Na kůře stromů přežívá spousta užitečných organismů. V sadech také hnízdí ptáci, na zoraných polích nemůžou přezimovat.“
„Ceny za energie jsou v Česku ze zemí EU nejvyšší. Nebudeme na společném trhu konkurenceschopní. Budou se k nám dovážet jablka ze zemí, kde je energie levnější," míní šéf ovocnářů Martin Ludvík.
Kvůli využití drahých moderních technologií si podle předsedy Ovocnářské unie České republiky Martina Ludvíka za kvalitní ovoce budeme muset více připlatit.
K Jiřímu Vojíkovi, ovocnáři z Litoměřicka, jsou zvyklí jezdit pro šťavnatá jablka lidé z širokého okolí. Jenže letos po dlouhé době nemá, co by jim nabídl: sklidil totiž jen pětinu toho co loni.
Už v předchozí noci mráz poničil ovocné stromy v českých sadech - a to hlavně třešně a hrušně, ale i jabloně, které jsou v Česku hlavním ovocným druhem.
Úroda loni vzrostla u všech ovocných druhů s výjimkou angreštu. U švestek, meruněk či malin se sklizně víc než zdvojnásobily. Na kvalitě se ovoce se však negativně podepsalo loňské mimořádné sucho.
Letošní úroda ovoce v sadech bude kvůli jarním mrazům meziročně nižší asi o 23 procent. Sklizeň by podle odhadu k polovině června měla klesnout na 115 031 tun.
Jarní mrazy zničily českým ovocnářům přibližně čtvrtinu úrody v odhadované hodnotě 478 milionů korun. Nejvíce na ně doplatily sady na Moravě. Největší propad sklizně se čeká u meruněk a broskví.