V rámci dohody o příměří měl Izrael po sobotním předání šesti rukojmích Hamásem propustit na šest stovek palestinských vězňů, což se nestalo. Hamás rozhodnutí odsoudil.
Biden zopakoval apel na to, aby Izrael umožnil na šest až osm týdnů nepodmíněný přísun humanitární pomoci do oblasti, jejíž obyvatelé trpí kvůli úderům izraelské armády.
Už v noci z pondělí na úterý zabily nálety na Pásmo Gazy tři velitele Islámského džihádu, ve čtvrtek tam zabila izraelská armáda dva předáky skupiny a v pátek přišel o život další z členů.
Palestinci požadují rovný přístup k oběma stranám konfliktu s Izraelem. Odmítli tak i plán USA na miliardové investice. Proč se tak rozhodli, vysvětluje palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí.
Britský vicepremiér a šéf koaličních liberálních demokratů Nick Clegg obvinil Izrael, že se dopouští „záměrného vandalismu“ a ohrožuje mírová jednání, když pokračuje s výstavbou osad na západním břehu Jordánu. Prohlásil to po londýnském jednání s předsedou palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem.
Američtí a izraelští vyjednávači se snaží odstranit překážky, které by mohly zmařit dohodu o židovských osadách. Podle ní má Izrael na další tři měsíce omezit výstavbu židovských osad na západním břehu Jordánu. Výměnou mají Spojené státy Izraeli poskytnout rozsáhlou vojenskou pomoc a řadu diplomatických závazků.
Liga arabských států podpořila rozhodnutí Palestinců odejít z mírových rozhovorů, pokud Izrael nepřestane rozšiřovat židovské osady. Rozhodli tak ministři zahraničí arabských států, kteří jednají na summitu v Libyi.