Správně zvolená dlažba podle architektů dokáže v létě udělat rozdíl i 10 stupňů Celsia. Kancelář architekta teď připravuje manuál, který bude závazný pro celou městskou památkovou rezervaci.
Slavný palác poblíž Václavského náměstí nebude moc projít rekonstrukcí. Vlastník firmy požádal ministra kultury Baxu (ODS) o přezkum. V paláci měla být vystavena Slovanská epopej Alfonse Muchy.
Záměr radnice Prahy 5 postavit šedesátimetrové ruské kolo na Hořejším nábřeží budí rozpaky nejen u tamní opozice, ale i u památkářů. Proč? Umístění v prostoru Pražské památkové rezervace a narušení panoramatických pohledů, shrnul argumenty pro zpravodajský web Českého rozhlasu Ondřej Šefců, ředitel odborného pracoviště pro Prahu z Národního památkového ústavu. A výhrady má i Klub za starou Prahu.
Restaurační předzahrádky v Praze od nové sezony změní vzhled. Žádosti o jejich umístění, které přichází v těchto dnech, už úřady posuzují podle nových pravidel, která mají chránit hlavně památkovou zónu.
Kvůli novému zábradlí na okraji památkové rezervace se teď bouří někteří obyvatelé Telče. Podle nich konstrukce z několika pozinkovaných trubek nad sebou patří spíš do chléva, ale ne do města zapsaného na seznam UNESCO. Stejný názor mají i památkáři.
Někteří historici architektury a památkáři svůj boj za zachování domu číslo 47 na Václavském náměstí nevzdávají. Písemně požádali ministra kultury Jiřího Bessera, aby změnil své rozhodnutí demolicí podpořit. Šéf resortu jim vzkazuje, že se mají obrátit na pražský Magistrát, který o bourání domu v památkové zóně UNESCO už před časem rozhodl.
Před čtyřiceti lety vznikla Pražská památková rezervace. Se svými devíti tisíci hektary je jednou z největších na světě. Obsahuje 1300 památkově chráněných domů, včetně 28 národních kulturních památek. Právě tato oblast je v Česku nejvíce navštěvovaná a je také bedlivě sledována členy UNESCO a českými památkáři. Přesto se rezervace za čtyři desítky let hodně změnila.