„Opakované nedostatky vody, když bude stav El Niňo – a tohle nebylo zvlášť veliké – budou nastávat vždy. Lidem se voda sebrat nedá, takže bude potřeba omezit lodní dopravu,“ odhaduje Jan Hollan.
Panamský průplav je sladkovodní, závislý na umělých jezerech, a tudíž je i náchylný k poklesu hladiny, když je sucho. Tím se liší od Suezského průplavu.
„Byli jsme svědky toho, jak mámu pětiletého kluka strhla prudká řeka, pak ji do hlavy udeřil kámen a na místě zemřela,“ popisuje cestu další z uprchlíků, kteří se z Venezuely rozhodli vydat do USA.
Prezident Moïse byl zastřelen loni 7. července ve své soukromé rezidenci na předměstí haitské metropole Port-au-Prince. V souvislosti s atentátem bylo zatčeno přes 40 podezřelých.
Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna ve svém druhém utkání skupiny D ve čtvrtek vyzvou favorizovanou Brazílii, s pěti tituly nejúspěšnější zemi světových šampionátů.
Česká média se v pátek také věnují rozšíření působnosti Pražské integrované dopravy. Do jejího systému bude od soboty patřit oblast Dobrovicka u Mladé Boleslavi.
Provozovatelé plavidla sdělili, že symptomy chřipky má 53 cestujících a 85 členů posádky. Čtyři „starší hosté“ na lodi zemřeli, příčinu jejich smrti ale společnost Holland America neupřesnila.
Exministr zemědělství, který studoval v USA, jen těsně porazil pravicového politika Rómula Rouxe. Těm kvůli rozdílu pouhých dvou procentních bodů zatím porážku neuznal, napsala agentura Reuters.
Kromě mladých z celého světa mezi nimi účastníky mše pod širým nebem byli i prezidenti Kolumbie, Kostariky, Salvadoru, Guatemaly, Hondurasu, Panamy a Portugalska.
Belgie suverénně vstoupila do mistrovství světa. V prvním zápase skupiny G porazila jednoznačně Panamu 3:0, když se dvakrát trefil Romalu Lukaku a jednou Dries Mertens.
Možnost, že by Argentina po letech chyběla na fotbalovém mundialu, odmítl Messi, který třemi góly zajistil výhru 3:1 v Ekvádoru a postup. Z kvalifikace Severní a Střední Ameriky postupuje Panama.
Panama chce prověřit finanční praktiky v zemi. Vytvoří proto zvláštní komisi. Vláda tak reaguje na úniky informací z databáze tamní právní firmy Mossack Fonseca, která pomáhala světovým podnikatelům i politikům s daňovými úniky.
Panamská právnická firma Mossack Fonseca aktivně pomáhala jednotlivcům i firmám, kterých se týkaly mezinárodní sankce. Ve své zprávě to uvedla britská BBC. Mossack Fonseca popírá, že by vědomě pomáhala prominentům syrského nebo severokorejského režimu.
Únik dat z panamské právní firmy Mossack Fonseca naznačuje napojení desítek předních světových politiků a stovek obchodníků na firmy s utajovaným vlastnictvím. Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů teď prochází více než 11 milionů souborů, 250 tisíc z nich se týká České republiky.
Kreml odmítá spekulace o napojení ruského prezidenta Vladimira Putina na skandál kolem takzvaných panamských dokumentů. Údaje vynesené z panamské společnosti Mossack Fonseca ukazují na existenci nastrčených firem v daňových rájích, přes které se řada předních světových politiků a obchodníků vyhýbala placení daní. V dokumentech jsou i jména lidí z okolí Vladimira Putina.
Bývalí i současní vrcholní politici, byznysmeni z celého světa včetně Česka, slavní sportovci. Těm všem podle uniklých dokumentů pomáhala panamská právní firma Mossack Fonseca krýt daňové úniky a legalizovat nezákonné zisky. Obrovský skandál, který odhalila mezinárodní skupina investigativních novinářů, už otřásá politickou scénou v mnoha zemích.
|Lenka Kabrhelová, David Koubek, kov, Štěpán Sedláček|Zprávy ze světa
Poprvé po více než půl století se sešli k jednání americký prezident a jeho kubánský protějšek. Barack Obama jednal s Raúlem Castrem v rámci Celoamerického summitu v Panamě. Obama označil setkání za přelomové. Poznamenal však také, že zatím ještě nerozhodl o vyřazení Kuby ze seznamu zemí, které podporují terorismus.
Politické špičky všech amerických zemí jednají v Panamě na celoamerickém summitu. Mluví se o něm jako o historickém či přelomovém. Čeká se hlavně na první setkání amerického a kubánského prezidenta po dlouhých desetiletích. Na slavnostním zahájení si Barack Obama a Raúl Castro potřásli rukou.
V Panamě se scházejí hlavy států Severní, Střední a Jižní Ameriky. V pořadí sedmý Celoamerický summit je považován za historický. Poprvé přijeli prezidenti Kuby a Spojených států zároveň. Lídři obou zemí se snaží obnovit vzájemné diplomatické styky. Bílý dům se proto chystá Kubu vyškrtnout ze seznamu zemí podporujících terorismus.
Venezuelu čeká na summitu Amerik v Panamě koncem týdne velký tlak, a to jak ze severu, tak z jihu. Příležitost k setkání budou mít venezuelský prezident Nicolás Maduro i šéf Bílého domu Barack Obama. Americký prezident prosadil sankce proti venezuelským představitelům, kteří se měli podílet na potlačování loňských demonstrací. Caracas naopak Washington obviňuje z toho, že se společně s opozicí pokouší o převrat proti socialistické vládě.
V Panamě bylo zatčeno 59 lidí podezřelých z rozsáhlého pašování drog a zabaveny tři tuny kokainu. Kromě toho policisté zadrželi automobily, rychlé čluny a hotovost. Objevili také účty v bankách, přes které se praly peníze. Podle vyšetřovatelů byla do obchodů zapojená i kolumbijská povstalecká skupina FARC a obávaný mexický drogový kartel Sinaloa.
Panamský průplav, jedna z nejznámějších a největších technických staveb světa, slouží už 100 let. Dopravní cestu se nejprve snažili vybudovat Francouzi, nakonec ji dokázali postavit Američané a dnes ji už 14. rokem provozují sami Panamci. A nezůstalo jen u provozování, v referendu před 8 lety Panamci rozhodli o jeho rozšíření.