Příliv teplého vzduchu od jihu vyvrcholí v pondělí, denní teploty vystoupají na 28 až 33 stupňů. Od západu, kde se teploty budou držet kolem 26 stupňů, bude přibývat oblačnosti.
Zatímco ve čtvrtek mají teploty dosahovat jen 20 stupňů Celsia, do pondělí už vystoupají k 33 stupňům. Způsobí to příliv teplého vzduchu z jižní Evropy, který vystřídá současný chladný a vlhký vzduch.
„Teď je to s tím počasím komplikované. Je hezky, ale pak zaprší. Tak se to strašně rychle za sebou střídá. Navíc ještě meteorologové straší s bouřkami,“ popisuje zemědělec a otec rodiny Radim Nováček.
V úterý odpoledne a večer může v severní polovině Česka foukat vítr s nárazy až 75 kilometrů v hodině. Hrozí také přívalový déšť a kroupy, varovali meteorologové.
V pondělí bude od západu přibývat oblačnost, místy se objeví přeháňky nebo bouřky, které budou četnější na jihozápadě. Mírný vítr přechodně zesílí v bouřkách. K večeru pak srážky ubudou.
Tropické teploty z prvního prázdninového týdne se v dohledné době nevrátí. Na začátku příštího týdne se teploty vyšplhají maximálně k 27 stupňům Celsia.
Meteorologové v úterý varovali, že řeky odvodňující Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a Jeseníky mohou kvůli trvalým a velmi vydatným až extrémním srážkám vystoupat na první či druhý povodňový stupeň.
„V oteplujícím se světě je pravděpodobné, že vlny veder budou častější, intenzivnější a dopadnou na více lidí napříč Evropou,“ varovala klimatoložka Samantha Burgessová.
Hasiči podle mluvčí hasičů Kamily Langerové zkontrolovali zhruba 60 táborů, o preventivní evakuaci rozhodl jen jeden vedoucí. Předpokládá se, že účastníci budou z tábora pryč jeden den.
„Situace by snad neměla být dramatická,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO) k očekávaným prudkým dešťům na severovýchodě republiky.
V Beskydech až třetí stupeň povodňové aktivity. Záležet bude na délce a hlavně intenzitě srážek, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který situaci následně Radiožurnálu popsal.
Minulý týden stoupaly teploty i nad 35 stupňů a skoro vůbec nepršelo. V neděli večer dorazila studená fronta, která přinesla ochlazení a srážky, zejména na Moravu a na Vysočinu i silné bouřky.
Pod sítí před drony, na dvorku před vedrem. Ochrana, bezpečnost – to je to nejdůležitější, co Ukrajinci a Ukrajinky podél fronty potřebují. Co mají, co nemají?
Výstraha před silnými bouřkami s nízkým stupněm nebezpečí platí od nedělních 19.00 do pondělních 2.00 pro celý Jihomoravský a Zlínský kraj a části Olomouckého a Moravskoslezského kraje.
Ve čtvrtek vystoupají denní teploty na západě Čech na 24 stupňů, na jihu Moravy ale může být až 36 stupňů. Během dne by měl přes část území přejít pás bouřek, po kterém se mírně ochladí.
„Více než polovina území má extrémní riziko vzniku a šíření požárů. Proto varujeme před výskytem bouřek bez srážek. Pokud nebude déšť, bouřka může něco zažehnout,“ vysvětluje Míková.
„V tuto chvíli to požadujeme po Evropské komisi dopracovat a do té doby je ta pozice negativní,“ řekl pro Radiožurnál Petr Holub, vrchní ředitel sekce ochrany klimatu ministerstva životního prostředí.
V pátek pak už mají do Česka dorazit bouřky. Meteorologové očekávají oblačno až zataženo, místy s deštěm. A nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C, na jihovýchodě až 29 °C.
Na zvýšené riziko vzniku požárů upozornil Český hydrometeorologický úřad především ve středních a severozápadních Čechách. Teploty budou atakovat 37 stupňů, v polovině týdne se má mírně ochladit.
Úřady ve Španělsku, ale i v mnoha dalších zemích vydaly zdravotní varování. Nejvyšší stupeň výstrahy před vedrem je v platnosti v části Portugalska, Itálie a Chorvatska.