Ranní mrazíky z uplynulých dnů ovocnářům zatím udělaly na kvetoucích stromech jen lokální škody. Pro stromy je totiž klíčová nejen teplota, ale také délka trvání mrazu, vlhkost či vítr.
Příliv chladného vzduchu ze severu ale postupně vystřídá teplý vzduch od jihu. O víkendu tak už noční teploty vystoupají na plus tři až osm stupňů. Také denní teploty budou postupně růst.
Ve východní polovině republiky nebudou díky velké oblačnosti teploty klesat pod bod mrazu tak výrazně, někde se udrží i kolem nuly. V podvečer o tom informoval Český hydrometeorologický ústav.
Chránění stromů před mrazem je poměrně nákladná záležitost. Jedna osmihodinová mrazivá noc stojí zhruba 60 tisíc korun na jeden hektar chráněné plochy.
Nadcházející víkend se má výrazně ochladit. „Začíná velmi složité a nervózní období pro všechny ovocnáře, které bude trvat zhruba šest až sedm týdnů,“ říká předseda Ovocnářské unie ČR.
Mráz může zejména v nižších polohách poškodit vegetaci, hlavně kvetoucí ovocné stromy. Ke zmírnění následků mrazu doporučují použít ochranné přípravky proti promrznutí či klasické metody.
Teploty přes den se budou o víkendu držet i hluboko pod deseti stupni Celsia, v noci může mrznout. Teplejší počasí by se mohlo začít vracet od středy příštího týdne.
Arktický vzduch, který dorazí zřejmě během soboty od severu, bude na tuto část roku velmi chladný. Při vyjasnění budou během noci teploty klesat i výrazněji pod nulu.
Nejteplejším dnem v následujícím týdnu bude zřejmě pátek, kdy bude jasno až polojasno. Ráno se místy objeví mlhy. Noční teploty v Čechách klesnou k nule, na Moravě budou kolem plus tří stupňů.
Začátek týdne bude v Česku převážně oblačný. Po přechodném ochlazení se na víkend oteplí. Polojasnou až jasnou oblohu z druhé poloviny pracovního týdne ale opět vystřídá oblačnost.
Úvod letošního astronomického jara byl teplý zejména v Čechách, kde odpolední teploty vystupovaly na 13 až 17 stupňů Celsia. Na východě Česka bylo chladněji.
Čtvrtek a pátek budou ještě slunečné s nejvyššími odpoledními teplotami většinou od 11 do 15 stupňů. Během soboty se obloha začne zatahovat, dorazí dešťové přeháňky.
Slabé sněhové přeháňky se v pondělí mohou objevit i v nížinách, sníh vydrží ale jen na horách. Teploty nepřekročí tři stupně Celsia, kvůli větru ale bude pocitová teplota o pět i více stupňů nižší.
V Mississippi přišlo o život šest lidí, tři se pohřešují a nejméně 29 osob utrpělo zranění, uvedl v sobotu večer guvernér Tate Reeves, který ve státě vyhlásil stav nouze.
Obloha v Česku bude převážně zatažená, slunce se může ukázat až v neděli. V pátek ráno se může objevit náledí. Na počátku příštího týdne bude polojasno a v noci i pod nulou.
Ve čtvrtek už maxima v Čechách nepřekročí osm stupňů, na Moravě a ve Slezsku bude o něco tepleji. Hlavně ve východní části republiky bude pršet, někde i trvale.
V úterý bude oblačno až zataženo, přechodně i polojasno, ojediněle se objeví slabý déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 12 až 16 stupni Celsia.
Koncentrace prachu v atmosféře není vysoká, ale stačí na to, aby obloha získala mírně zakalený vzhled do bíla. Největší koncentrace by prach měl v Česku dosáhnout v pondělí, uvedli meteorologové.
„Mezi nejteplejší místa patřily kraje Olomoucký, Moravskoslezský, Zlínský a Jihomoravský. Navíc byla na 66 procentech stanic překonána teplotní maxima pro 7. březen,“ uvedl ČHMÚ.
Teploty ve čtvrtek na několika místech Česka překonaly 21 stupňů Celsia, nejtepleji bylo ve Slezsku. Dnes poprvé v tomto roce se teploty dostaly přes 20 stupňů. Příští týden se má citelně ochladit.