V sobotu a neděli by mělo být ještě chladněji, mrznout může celý den. V sobotu se hlavně v severovýchodní polovině území objeví četnější sněhové přeháňky nebo občasné sněžení.
Ráno se podle meteorologů vyskytuje nízká oblačnost, a to hlavně na severozápadě a jihozápadě území a na Českomoravské vrchovině, kde se pravděpodobně udrží i přes den.
Na jiižní Moravě platí kvůli horku výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. Varování se netýká pouze západních a severních Čech, na většině zbylého území Česka je vyhlášená od sobotních 12.00 do 20.00.
Po několika chladnějších dnech se o prodlouženém víkendu začne rychle oteplovat. V sobotu teploty překročí 30 stupňů Celsia, zároveň ale dorazí bouřky, které teploty srazí pod hranici tropického dne.
Teploty budou od pátku do neděle stoupat k 33 stupňům Celsia. V neděli bude na západě chladněji, jen kolem 27 stupňů. Bouřky ve čtvrtek mohou být doprovázené přívalovými srážkami a menšími kroupami.
Po teplém začátku týdne se v Česku v polovině týdne ochladí, o víkendu se ale teploty znovu dostanou až k 27 stupňům Celsia. Bez deště nebo přeháněk by měl být jen pátek.
Řidiči, kteří mají letní pneumatiky, by měli jezdit opatrně. Letní pneumatiky fungují zhruba do sedmi stupňů Celsia, při nižších teplotách má auto až dvakrát delší brzdnou dráhu než se zimními.
Zatímco na většině území Česka bude v sobotu sněžení postupně slábnout, na východě naopak zesílí. V Beskydech může připadnout 5 až 10 centimetrů sněhu, v nejvyšších polohách i kolem 15 centimetrů.
„V pátek přejde přes střední Evropu k severovýchodu teplá fronta, za kterou k nám bude kolem tlakové výše nad jižní Evropou zesilovat příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu,“ uvedl ČHMÚ.
Počasí bude letos na Velikonoce spíše deštivé. Teploty přesto vystoupají k 22 stupňům Celsia. Poté ale čeká Česko ochlazení, a to k 10 až 15 stupňům Celsia.
Na návětří hor počítáme s trvalejšími srážkami. Za celý čtvrtek může na jihozápadním návětří Jizerských a Orlických hor a Krkonoš, případně také Šumavy spadnout i kolem 40 mm,“ uvedli meteorologové.
Teploty přes den se mohou v sobotu dostat až na deset stupňů Celsia, v neděli na 12 a v pondělí na 13 stupňů. Nadprůměrně teplo má být podle předpovědi také v dalších dnech příštího týdne.
Zpočátku slunečná obloha se postupně zatáhne, koncem týdne se přidá déšť, na horách budou srážky smíšené nebo sněhové. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.
Při déletrvajícím vyjasnění může být slabá námraza i v místech, kde nebude mlha, a to hlavně v blízkosti řek a potoků, upozorňují meteorologové z ČHMÚ.
Horská služba v Krkonoších kvůli silnému větru pozastavila provoz některých lanovek. Vítr ale podle meteorologů sílí pouze na severozápadě Moravy a ve Slezsku, ve zbytku republiky slábne.
V pondělí by mělo být odpoledne v části Česka až sedm stupňů, v severovýchodních Čechách, na Moravě a ve Slezsku se ale teploty budou ještě držet kolem nuly.
„Vypadá to, že koncem týdne dorazí hlavně do Čech výraznější oteplení a déšť,“ uvedli meteorologové na facebooku. V sobotu i v neděli bude sněžit nebo pršet, při mrznoucím dešti hrozí tvorba ledovky.
V noci na něděli a v neděli dopoledne hrozí kvůli ledovce úrazy při uklouznutí. V průběhu neděle se oteplí, čímž se pravděpodobnost výskytu ledovky sníží.
Průměrná teplota pro nynější týden z let 1991 až 2020 je pod osmi stupni Celsia. Klimatologové přibývající počty teplých dnů na podzim přičítají globální klimatické změně.
Noc a sobotní ráno byly na druhou polovinu října extrémně teplé, zejména ve Slezsku. Tropická noc, kdy teploty neklesnou pod 20 stupňů Celsia, to nakonec nebyla, někde ale jen těsně.
Tlaková výše spojená s jasnou oblohou a vysokými teplotami by měla podle Českého hydrometeorologického ústavu vydržet nad Českem až do úterý. Víkend tedy přinese teploty mezi 25 a 30 stupni Celsia.
Po deštích se mohou hladiny některých řek odvodňujících zejména Jeseníky, Beskydy, Bílé Karpaty a toky v jižních a středních Čechách zvednout na první povodňový stupeň.