Z pohořelického lágru, kde řada žen a dětí zemřela, se dostala s bratrem zpátky do Brna jen díky tomu, že se maminka svých dětí na místě zřekla a svěřila je k vychování manželově sestře.
Po válce se již Jiřímu Richterovi nevedlo špatně. Byl komunista, vítal únorový převrat v roce 1948, vystudoval Vysokou školu politickou a vybudoval si úspěšnou kariéru ve školství.
Přežil koncentrační tábor i pochod smrti. Po válce vystudoval Ivan Lefkovits chemii a imunologii a spoluzakládal Imunologický institut, na jehož půdě se zrodily tři Nobelovy ceny.
Astronaut Andrew Feustel s sebou do vesmíru vynesl kopie dvou obrázků Petra Ginze. Jde o kresby, které čtrnáctiletý chlapec publikoval v časopise Vedem během pobytu v terezínském ghettu.
Účastníci Pouti smíření absolvují 32 kilometrů dlouhou trasu. Připomínají si takzvaný pochod smrti, který v roce 1945 museli z Brna do Pohořelic absolvovat muži, ženy i děti německé národnosti. Desátý ročník pochodu v opačném směru, tedy směrem do Brna, začal u památníku odsunu v Pohořelicích.
Závěr prvního dne konference nazvané "Volary a pochod smrti - multikulturní výchova v praxi" patřil promítání dokumentu o osudech židovského obyvatelstva na Šumavě a v Bavorském lese. Šest desítek diváků vidělo včera v podvečer dva díly trilogie režiséra Zdeňka Flídra.
Branou bývalého německého koncentračního tábora v polské Osvětimi dnes projde zástup mladých lidí z mnoha zemí světa. Připomenou si tak památku obětí holocaustu. Akce symbolizuje úmorné mnohakilometrové pochody vězňů, které nacisté na sklonku války hnali před postupující frontou do nitra Německa. Tradičního Pochodu živých se zúčastní také čeští studenti.
Po čtrnácti dnech dnes končí pěší putování po stopách pochodu smrti lidických žen. Již podruhé jej zorganizovala Milena Městecká, která pěšky putovala z německého Ravensbrücku zpět do Česka. Jejím cílem je Nový Bor.