Demografické změny jsou nebezpečné svou plíživostí. Většina zemí světa se musí naučit, jak se vypořádat se stárnutím svých obyvatel. Řešením může být migrace.
Praha||Lenka Kabrhelová, Matěj Válek, Martin Melichar|Společnost|Vinohradská 12
Vláda v Pekingu ohlásila, že povoluje manželským párům mít až tři děti. Co to vypovídá o situaci v zemi, kde ještě před pár lety mohly mít rodiny jen jedno dítě? Proč komunistický režim mění politiku?
Čínská populace zaznamenala za posledních deset let jeden z nejpomalejších růstů v moderní historii. Za poslední rok se v Čině narodilo 12 milionů dětí, nejméně od 60. let minulého století.
Čína směřuje podle všeho k úplnému zrušení omezení porodnosti. Vyplývá to z připravovaného nového občanského zákoníku, ve kterém není ani zmínka o tom, zda a kolik mají mít Číňané dětí.
Jako novorozenou ji rodiče odložili u autobusového nádraží. Na rozdíl od jiných měla štěstí, z čínského sirotčince brzy odlétala za oceán v náručí adoptivní matky. Uběhla léta, než se ve svých stopách vydala zpět za největším pátráním svého života. Věděla, že v obří Číně své biologické rodiče nejspíš nenajde. Už ale netušila, že se na její výzvu ozve 50 rodin. Všechny v ten stejný den na stejném místě odložily miminko – a všechny doufaly, že v ní naleznou svou dceru, ztracenou pod tlakem politiky jednoho dítěte. Příběh Jenny Cookové přinesla BBC.
Čínští komunisté v minulosti zakazovali rodinám více než jedno dítě. Nyní ale mají jít sami příkladem a přispět k růstu populace. Úřady v centrální provincii Chu-pej vyzvaly funkcionáře a funkcionářky vládnoucí strany, aby rodili více dětí. Nejlidnatější země světa stále čelí demografické krizi. Čínská politika jednoho dítěte už sice neplatí, manželské páry přesto zůstávají bezdětné nebo mají jen jednoho potomka.
Čína definitivně končí s politikou jednoho dítěte. Od 1. ledna mají čínské páry možnost přivést na svět dva potomky. Přísná politika plánované porodnosti platila v Číně několik desetiletí. Důvodem pro uvolnění regulace porodnosti je stárnutí populace a nedostatek práceschopných lidí.
Čeští zemědělci se potýkají s klesajícími výkupními cenami mléka a také masa. Kvůli nízké poptávce hrozí, že budou muset redukovat svá stáda. Zájem o jejich produkci by ale mohlo povzbudit případné uvolnění konroly porodnosti, které připravuje Čína. Mohl by tam růst zájem o dovoz sušeného mléka i dalších potravin. Posiluje tam i ekonomický potenciál střední třídy.
Nejvyšší vedení Komunistické strany Číny se rozhodlo skončit s dlouholetou politikou jednoho dítěte. Ve více než miliardové zemi bude od nynějška rodinám povoleno mít děti dvě. Informovala o tom dnes čínská státní média, která citovala z prohlášení vydaného na závěr vrcholného zasedání vládnoucích komunistů. Ti se zabývali reformami pro období let 2016 až 2020.
První čínský region v praxi ustoupil od politiky jednoho dítěte. Je to východočínská provincie Če-ťiang. Podle dosavadních pravidel směli druhé dítě přivést na svět jen venkované, kterým se jako první narodila dívka. Více než miliardová země tak chtěla zabránit přelidnění.
Manželské páry v Číně budou moci mít dvě děti. Po 35 letech tamní vláda ruší přísnou politiku jednoho dítěte. Rozhodnutí padlo na sjezdu čínských komunistů, který skončil toto úterý. Média na zasedání neměla přístup a čínské vedení zveřejnilo závěry až dnes.
Čína by mohla zrušit politiku jednoho dítěte. Změnu zákona navrhují Pekingu čínští vědci a odborníci. Pokud podle nich bude porodnost omezovaná i nadále, ohrozí to sociální i hospodářský rozvoj Číny. O uvolnění omezení porodnosti by mohli čínští politici jednat na nadcházejícím 18. sjezdu Komunistické strany Číny.