Podle ministerstva zemědělství je české značení řeckých jogurtů v rozporu s unijními pravidly, protože mate zákazníky. Pro mlékárny ale novinka znamená hlavně náklady navíc spojené s balením zboží.
Česko opět neuspělo ve sporu o název pomazánkové máslo. Tribunál Soudního dvora EU zamítl žalobu, prostřednictvím které se Česko snažilo zachránit označení „pomazánkové máslo“ jako zaručenou tradiční specialitu. Soudci tak potvrdili původní rozhodnutí Evropské komise, podle níž není možné výrobek nazývat máslem, protože neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku.
Evropská unie přes dvacet let ochraňuje názvy produktů a potravin pocházejících z členských zemí. Snaží se tak zabránit jejich padělání nebo šizení. K zemím s největším počtem těchto ochranných známek patří Itálie. Podle euroskeptiků by však EU neměla označování potravin řídit.
Prezident Miloš Zeman si z Jihočeského kraje odváží poslední kelímek s označením pomazánkové máslo. Dostal ho darem v mlékárně Madeta v Českých Budějovicích.
Výrobci pomazánkového másla počítají náklady na nové obaly pro své výrobky. V loni na podzim totiž Soudní dvůr Evropské unie zakázal v Česku prodávat smetanovou pomazánku pod názvem máslo, protože obsahuje méně tuku, než uvádí vyhláška.
Kauza ‚pomazánkové máslo‘ nekončí. A i když se možná budete divit, pokračuje ve sportu. Jihočeská mlékárna Madeta si totiž jako další možnost odporu proti Bruselu vybrala belgický národní sport - cyklokros, konkrétně včerejší závod Světového poháru v Táboře.
Českým výrobcům se verdikt Evropského soudního dvora o zákazu používání názvu pomazánkové máslo nelíbí, přesto ho budou muset respektovat. Produkci chtějí totiž zachovat.
Tradiční české pomazánkové máslo se bude muset přejmenovat. Česko totiž u Soudního dvora EU prohrálo letitý spor s Evropskou komisí. Označení pomazánkové máslo nesmí čeští mlékaři pro tento výrobek používat, protože podle soudu neodpovídá unijním pravidlům.
Soudní dvůr Evropské unie rozhodne o tom, jestli českým výrobcům zakáže používat označení pomazánkové máslo. O zákaz usiluje Evropská komise. Pokud jí soud vyhoví, budou napříště čeští spotřebitelé tento výrobek v regálech obchodů hledat pod názvem pomazánkový krém nebo třeba mléčná pomazánka.
Čeští mlékaři dnes s napětím očekávají rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie. Ten jim buď zakáže, nebo povolí dále používat název „pomazánkové máslo“. Podle evropských norem totiž výrobky označené jako máslo musí mít nejméně 80 procent tuku a české pomazánkové máslo jich má jen 33.
Českému pomazánkovému máslu možná zvoní hrana. Podle informací Radiožurnálu totiž Soudní dvůr Evropské unie už tento čtvrtek rozhodne, zda takové označení mohou české výrobky dál používat. Tuzemští výrobci název tradiční název brání.
Pomazánkové máslo se nebude v Unii uznávat jako zaručená tradiční specialita. Rozhodla tak Evropská komise, která odmítla žádost Česka o přiznání této značky tomuto výrobku. Hlavní překážkou pro získání známky tradiční speciality je podle Komise obsah tuku předepsaný pro máslo. Toho musí být v takovém výrobku alespoň 80 procent. Pomazánkové máslo má ale jen 31 procent mléčného tuku.
Evropská komise žene Česko před soud kvůli pomazánkovému máslu. Po letech tahanic a sporů chce donutit tuzemské mlékaře, aby tradiční výrobek přejmenovali. Máslem se totiž v unii může nazývat jen potravina, která obsahuje minimálně 80 procent mléčného tuku. A to pomazánkové máslo nesplňuje. Výrobci protestují, že pod sporným názvem ho prodávají pouze v Česku. V zahraničí se jmenuje jinak, přesně podle bruselských předpisů.
Obliba pomazánkového másla dohnala Česko před Soudní dvůr Evropské unie. Evropská komise Českou republiku zažalovala, protože se ani po předchozí výzvě nepřestalo ‚pomazánkové máslo‘ vydávat za výrobek, kterým ve skutečnosti není. O tom, že se tento produkt nesmí podle unijních předpisů označovat jako máslo přitom Česko vědělo několik let.
Před třiceti lety jsme si poprvé mohli na chléb namazat světový unikát - české pomazánkové máslo. Čtvrt století poté nám ale chuť pomazánkového másla trochu zhořkla na jazyku, když se název oblíbené české pochutiny znelíbil Bruselu.