Silný déšť dorazil do Česka v sobotou. Na severu a severovýchodě země do nedělního poledne spadlo od 15 do 40 litrů vody na metr čtvereční, v horských oblastech až 70 litrů, uvádí ČHMÚ.
Informace, že rekonstrukce přehrady peníze z Evropské unie nezíská, překvapila zejména místní samosprávy. Ty se obávají, že se kvůli nedostatku peněz oprava kulturní památky zastaví.
Státní podnik nicméně při kalkulaci cen zohledňuje, jestli jde o podnikatelský nebo nepodnikatelský subjekt. Novinkou také je jednorázový roční poplatek 2000 korun za stálé zakotvení plavidla.
Dokument, který posuzoval vliv odpadních vod z Jakušic na životní prostředí, tvrdí, že české Krkonoše nebudou zasaženy. Ministerstvo životního prostředí přesto shromažďuje námitky.
Bývaly to meandry řeky, po narovnání toku se z nich ale stala slepá ramena, o která se často nikdo pořádně nestaral. Kolem Labe na Pardubicku jsou takových míst desítky, teď se budou postupně měnit.
Aktualizaci záplavových zón má krajský úřad vyhlásit v březnu. Lidem a obcím ale vadí, že to omezí možnosti výstavby v okolí řeky. Povodí Labe se hájí – nové zóny prý vycházejí z matematického modelu.
Meteorologové očekávají, že během dne bude srážek ubývat, na horách přejde déšť ve sněžení a hladiny na horních částech zasažených povodí začnou klesat.
V Nizozemsku má nový tanker vozit oleje. Stavbu nového plavidla zkomplikovala pandemie koronaviru, kdy se například nemohli do loděnice dostat dělníci ze zahraničí.
Na prvním stupni byla od 13.00 do zhruba 18.20, kdy se vrátila k normálu, vyplynulo z dat Povodí Labe. První stupeň povodňové aktivity znamená povodňovou bdělost.
Regionální šéf Jiří Šikula čelí podezření, že se skrytě angažoval ve firmách, které od Povodí Labe získaly zakázky v hodnotě 37 milionů korun. Vyjadřuje se k tomu generální ředitel Marián Šebesta.
Jeden ze šéfů státního podniku Povodí Labe Jiří Šikula čelí podezření, že se skrytě angažoval ve dvou firmách, které dostávaly od organizace veřejné zakázky. Podrobnosti zjišťoval Radiožurnál.
Dva a tři měsíce budou zavřené dvě zchátralé stavební komory na řece Labi - v Brandýse nad Labem u Prahy a ve Velkém Oseku na Kolínsku. Jde o poslední dvě zařízení na středolabské vodní cestě starší padesáti let, které zbývá kompletně zmodernizovat.
Ani po více než roce není koryto Labe vyčištěné od povodňových nánosů. Povodí Labe by s úklidem mohlo začít prakticky okamžitě. Všechny zakázky na bagrování jsou už vysoutěžené a peníze sehnané. Přesto se začne až za necelý měsíc. Vzácný bobr evropský, který na břehu řeky žije, totiž právě přivádí na svět mláďata.
Pyrotechnici ukončili průzkum slepého ramene Labe v Pardubicích. Na místě byli kvůli chystanému odbahnění, s nímž chce ještě v červnu začít Povodí Labe. Existovaly obavy, že by v bahně mohla být nevybuchlá válečná munice. To se však nepotvrdilo.
Pod přehradou Mšeno na Lužické Nise rok a půl hloubili protipovodňovou štolu, dnes je všechno dokončeno. Stavba za 380 milionů korun má před velkou vodu chránit město Jablonec nad Nisou. Mnozí jeho obyvatelé ale mají za to, že štola je zbytečná, předražená a že rušila obyvatele a poničila domy.
Ve vedení Povodí Labe končí Václav Beránek. Z funkce generálního ředitele odchází po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem. Společnost prozatím povede její investiční ředitel Marián Šebesta.
Stovky lidí musely kvůli červnovým záplavám letos v Litoměřicích opustit svoje domovy. A proto město potřebuje lepší ochranu proti velké vodě. Radnice o ní začala jednat s Povodím Labe a chce dát i na podněty obyvatel.
Povodí Labe zavřelo lávku nad zdymadlem v Čelákovicích, byla totiž ve špatném stavu. Několik desítek obyvatel chatové oblasti za vodou, včetně školáků, tak přišlo o jediné přímé spojení s centrem města.
Labe bude měsíc skoro bez vody. Hladina v největší české řece klesá mezi Lysou nad Labem a Čelákovicemi, celkem se sníží o dva metry. Rybáři se bojí o životy ryb, proto je dnes zachraňují z vedlejších ramen této řeky. V řece Moravě vodohospodáři začali vypouštět asi 10kilometrový úsek od Otrokovic po Spytihněv, aby mohli zkontrolovat, jestli jez u Spytihněvi není poškozený. To jim může zabrat až měsíc.
Od bleskových povodní v Libereckém kraji uplynuly dva roky, na mnoha místech jsou ale ještě dnes vidět následky ničivých záplav. Dostat domy, silnice, mosty nebo veřejná prostranství do původního stavu, není vůbec snadné. Finanční možnosti obcí jsou totiž velmi omezené.
Vodohospodáři povodí Labe dnes zpřístupní veřejnosti několik přehrad, návštěvníci se ale mohou podívat i na dispečink v Hradci Králové, odkud se labské přehrady ovládají. Dispečink bude veřejnosti přístupný do 14 hodin.
Hladiny rozvodněných řek postupně klesají. Na pěti místech jsou v těchto chvílích první povodňové stupně - na Labi v Němčicích, Přelouči a Brandýse nad Labem. První stupeň je také na Nise v Liberci a na Orlici v Týništi nad Orlicí. Na jediném místě v republice ještě několik hodin zůstane třetí povodňový stupeň.