Podle ředitelky poradenství Rubikon Centra nejsou hlavním problémem při náboru bývalých vězňů ani tak různé závislosti nebo obavy z nespolehlivosti. Problém je samotný fakt, že dotyčný prošel vězením.
„Všechna jednotlivá opatření znevýhodní pro zaměstnavatele zaměstnávání na dohody, a proto budou mít tendenci dohody spíše omezovat,“ říká o změnách viceprezidentka Hospodářské komory Jana Havrdová.
Inspekce s cizineckou policií kontrolovaly 14 velkých průmyslových podniků a 58 agentur práce a firem, které poskytují smluvní služby. Do akce se zapojilo 253 inspektorů a 129 policistů.
Od ledna do září odhalili inspektoři 3200 osob zaměstnaných načerno. To je zhruba o dvě stě lisí více než za celý loňský rok. Tři čtvrtiny z toho byli cizinci ze zemí mimo Evropskou unii.
Práce načerno, rok a půl neobsazený post velvyslance ve Švýcarsku, ale i automatická převodovka v autoškolách a posílání účtenek ČSÚ kvůli inflacI. I o tom píšou v pondělí české noviny.
Loni bylo za celý rok uloženo zaměstnavatelům za nelegální zaměstnávání 440 pokut za zhruba 85,7 milionu korun. Letos už je pokut jen za dobu do konce července přes 270 za celkem 76,6 milionu.
Studenti ještě pořád mají šanci najít si brigádu na léto. Firmy vypisují nabídky na práci i několikrát denně. Nejčastější nabídky jsou v gastronomii, službách, ale také ve stavebnictví. Nabídka letních brigád je velká, zájemců je ale méně než loni. Firmy se proto snaží nalákat zájemce na vyšší mzdy a odměny. Pracovní agentury počítají s tím, že během července ještě získají zhruba deset tisíc lidí.
Státní úřad inspekce práce odhalil do května na 950 nelegálně zaměstnaných. Rozdal přitom pokuty za víc než 32,5 milionů korun. Podle inspektorů je to číslo srovnatelné s loňským. Přes léto ale očekávají, že nelegálně pracujících lidí ještě přibyde. Chystají proto intenzivnější kontroly. Soustředí se hlavně na stavby a oblast rekreačních služeb.