V českém tisku se v úterý dočtete, že rýže v Česku pravděpodobně zdraží. Podle nich za to může hlavně vojenský převrat v Barmě, kde se stávkuje a kolabuje veškerá přeprava, píšou Hospodářské noviny.
Zdravotníci a další pracovníci, kteří v době karantény chodí do zaměstnání, mají v případě nákazy koronavirem nárok na odškodnění. Postupovat by se mělo jako u běžného pracovního úrazu.
Náhrada po úrazu či nemoci z povolání představuje rozdíl mezi průměrným výdělkem před úrazem či onemocněním a příjmem po nemoci, který zahrnuje vydělanou částku a také případný invalidní důchod.
Pracovních úrazů v Česku přibývá. Jen loni se na Státní ústav inspekce práce obrátilo okolo 45 tisíc lidí. Skoro polovina ze všech zranění přitom připadá na zpracovatelský průmysl.
Smrtelných úrazů na českých pracovištích přibývá. Jen loni přišlo v zaměstnání o život 131 lidí. Zemřelo tak o čtrnáct pracovníků více než v minulém roce. Podle Státního úřadu inspekce práce se ani letošní rok neobešel bez obětí. Zaměstnavatelé jich evidují desítky. Firmy totiž často podceňují bezpečnostní předpisy.
Odškodnění za pracovní úraz musí soudy posuzovat individuálně, nikoli jen podle tabulek a bodů, konstatoval dnes Ústavní soud. Zastal se ženy, které nižší soud ve sporu se zaměstnavatelem přiznal příliš nízkou náhradu za úraz zad při zvedání břemena.
Vláda schválila nařízení, díky kterému od října vzroste bolestné a odškodnění za pracovní úrazy a nemoci z povolání. Poškození zdraví ze zaměstnání se přepočítává na body. Odškodnění za jeden bod se nově zvedne ze 120 na 250 korun. Změní se také počty bodů za jednotlivé úrazy a nemoci. Výše příspěvku se nezvýšila od roku 2001.
V Česku přibylo pracovních úrazů. Jen za poslední rok se počet neschopenek zvýšil skoro o jeden tisíc. Zaměstnanci totiž často nedodržují bezpečnostní podmínky. V mnoha případech jde také o zanedbání ze strany podniku.
Na jižní Moravě v první polovině letošního roku nahlásilo pracovní úraz přes 2000 lidí. Jihomoravskému kraji tak zatím v počtu pracovních úrazů letos patří v celorepublikovém srovnání nelichotivé druhé místo. Dvoutisícovou hranici překročil kromě Jihomoravského už jen kraj Středočeský.
Průměrně se v České republice zraní v zaměstnání asi sto lidí denně, což znamená zhruba čtyři pracovní úrazy za hodinu. Vyplývá to ze statistik Státního úřadu inspekce práce za první pololetí letošního roku.