Výzkum má ukázat, zda se jeleni vyskytují hlavně v oblastech s kvalitní potravou, nebo zda jsou kvůli návratu vlků opatrnější. Zároveň vědci mohou z trusu vlků zjistit složení jejich potravy.
„Je to unikátní model, protože prostředí bez bakterií neexistuje nikde na světě, kromě sterilních operačních sálů v nemocnicích nebo specializovaných zařízení,“ tvrdí vedoucí vědeckého týmu..
„Nejvíce ze všeho bychom potřebovali, aby především na ministerstvu zemědělství zavládl zdravý selský rozum,“ říká předseda představenstva společnosti Kralovická zemědělská Jaroslav Bulín.
V Česku se chová nejméně prasat za posledních 100 let, píše Mf Dnes. A Právo přináší podrobnosti o památníku spisovatele Ferdinanda Peroutky v Praze. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
V českém tisku se v sobotu dočtete, že nejvyšší státní zastupitelství sepsalo stanovisko, jak postihovat nenávistné projevy. Policisté a žalobci tak mají návod, píší Lidové noviny.
Na jedinečném projektu sledování divokých prasat pracují odborníci z Národního parku Bavorský les. Údaje z nich vědci využijí v boji s nebezpečným a velmi nakažlivým africkým morem prasat.
Jatka a závody na zpracování masa kvůli nedostatku zaměstnanců fungují asi na 25 procent své kapacity. Nedostatek pracovníků se zhoršil kvůli covidu a také kvůli přísné imigrační politice po brexitu.
Řím se potýká s výrazným přemnožením divokých prasat, která z parků na kraji města ve velkých skupinách cestují do centra. Napsala o tom agentura AP, podle níž obyvatelům dochází trpělivost.
„Případ byl usnesením odložen, a to v důsledku zrušení některých mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví rozsudkem Městského soudu v Praze,“ řekla Vendula Ševčíková z hygienické stanice.
Firma amerického vizionáře Elona Muska otestovala nový výkonný čip na prasatech. Vědci voperovali bezdrátové zařízení o velikosti mince do lebek zvířat.
Mynář porušil zákon, protože neměl prase registrované. Hygienici navíc pořád ještě řeší i to, že na zabijačce v době koronavirové krize bylo víc lidí, než povolovala pravidla.
O zabijačce pořádané během vyhlášeného nouzového stavu, kdy jsou hromadné akce zakázané, informoval o víkendu server Blesk Zprávy. Napsal, že se jí zúčastnilo šest lidí.
Potravinářské podniky dovážející vepřové maso nebo živočišné produkty z prasat ze zemí, v nichž se vyskytl africký mor prasat, budou muset nechat tyto výrobky nejprve zkontrolovat.
V roce 2016 Čína ukončila politiku jednoho dítěte nastolenou v roce 1979. Této změně, k níž došlo v lunárním roce opice, tehdy obdobně předcházelo vydání známky s opičí rodinou se dvěma opičátky.
Američtí vědci obnovili cirkulaci krve do mozků mrtvých prasat. Přivedli tak miliardy mozkových buněk zpět k životu. O pokusech, které „by mohly změnit definici smrti", píše MIT Technology Review.
Domácí zabijačky po léta utužovaly vztahy mezi příbuznými i sousedy, teď se ale z této tradice pomalu stává vzácnost. Vykrmit si vlastní prase totiž vyjde na nemalou částku. Ubývá také rodin, které vepříky chovají.
Černorůžové přeštické prase baví návštěvníky plzeňské zoo. Našlo totiž velké zalíbení ve fotbale a chovatelům ve svém výběhu na statku Lüftnerka zdatně přihrává míč. A to jak rypákem, tak i kopýtky.
Jak se plní jitrnice, kde můžete na praseti najít velký ořech a je k jídlu lepší přední nebo zadní koleno? Na všechny tyto otázky dnes našli odpovědi návštěvníci Národního zemědělského muzea. Šestým ročníkem akce Letenské prase provázel dva tisíce příznivců ovaru, škvarků i čerstvých steaků provázel zkušený mistr řezník.
Šestasedmdesáti let by se včera dožil Václav Havel. Divadelníci z Husy na provázku, která byla v Brně jeho oblíbenou zastávkou, mu proto věnovali pestrý večerní program. Připravili reprízu inscenace Havlovy hry Prase nebo předpremiéru dokumentu o cestě souboru do Avignonu, kde se hrál Cirkus Havel. V rámci setkání s názvem „Doma u Havlů“ na státníka vzpomněli také jeho nejbližší spolupracovníci.
Každý jeden ze šesti Britů si myslí, že prase má křídla. Odhalil to průzkum, který proběhl v rámci Národního týdne řezníků mezi tisícem ostrovních spotřebitelů. Vyplynulo z něj, že lidé skoro vůbec neznají druhy masa. Koupili by třeba i "vepřová křidélka".
Zabíjení zvířat se v našich zeměpisných šířkách už dávno přesunulo na jatka. I proto jsme nějak vytěsnili z mysli, že maso nepadá z nebe, ale že je třeba zabít živého tvora. Připomínkou starých časů bývají čas od času zabijačky.
Většina chovů prasat v Evropské unii nerespektuje podle ekologických aktivistů zákony. Poukazuje na to průzkum provedený dvěma mezinárodními organizacemi bojujícími za práva hospodářských zvířat.
Prasečí mor se na Slovensku rozšířil ve dvou velkochovech dánské firmy Pig Agro. Evropská komise už zakázala jakýkoliv přesun vepřů po území Slovenska. Veterináři přikázali utratit 18 tisíc prasat v nakažených chovech a Brusel dnes rozhodne o dalších opatřeních.
Miliardovou dotaci požadují čeští chovatelé prasat po ministerstvu zemědělství. Podpora by měla zmírnit negativní dopady nízkých výkupních cen masa a rostoucích nákladů na chov. Vláda by se podle nich měla inspirovat v okolních zemích, kde prý chovatele hospodářských zvířat podporují utajenými dotacemi a získáváním grantů z Evropské unie.