Podle zemědělců dosud přijatá opatření proti zavlečení slintavky nestačí. „Ceny všech druhů mas by šly prudce nahoru, to si ani představit neumíme,“ říká v Interview Plus agrární ekonom Tomáš Maier.
Kalenda poukazuje na to, že případ Le Penové není nijak výjimečný a k vysokým trestům za korupci či zpronevěru byla odsouzena celá řada politiků včetně exprezidenta Nicholase Sarkozyho.
„Je to profesionálka a je považována za kapacitu, zároveň si umí pohlídat svůj mediální obraz. Působila ve vrcholných pozicích za nejrůznějších vlád a umí v tom chodit,“ doplňuje novinářka Slonková.
„Trumpova rétorika nás vrací o 100 let zpátky. Myslím, že je to nutné vnímat v kontextu jeho totální averze ke všemu, co se skrývá pod pojmem kulturní války," říká amerikanista pro Český rozhlas Plus.
„Čína má opačný problém než většina světa. Ve velkém vyrábí všechno možné, má obrovskou nadprodukci a není schopna to vyvézt, protože se jí uzavírají zahraniční trhy,“ říká Martin Hála.
„Většina dílů pro auta vyráběná v Detroitu, kde je srdce amerického automobilové výroby, pochází z Kanady. Čili i americká auta podraží,“ vysvětluje ekonomka.
„Kompenzace za mrtvého vojáka je asi tři miliony korun, za to si může rodina koupit několik bytů, otevřít restauraci a začít nový život,“ vysvětluje motivaci běžných Rusů válčit odborník Filip Scherf.
„Síť X je vyšetřována od 23. prosince a dodnes nemáme výsledky. Nazvala jsem to digitálním appeasmentem,“ kritizuje bývalá eurokomisařka za ANO Věra Jourová.
Unie podle Niedermayera potřebuje funkční zahraniční politiku a dohodu, kdo a jak za ni bude vystupovat na mezinárodním hřišti. Tedy přesně to, co si nepřeje mimo jiné Kreml.
Rusové podle Petry Procházkové chtějí své poslední síly vrhnout do velké jarní ofenzivy. „Uvědomují si, že někdy zhruba do léta k příměří bude muset dojít i z jejich strany,“ míní.
Trump se chce s Vladimirem Putinem domluvit na příměří, které by mohl prezentovat jako nejlepší dohodu, kterou kdy USA uzavřely, nechápe, že si ho Putin vlastně vodí, míní politolog Tomáš Klvaňa.
Zemědělci se ozývají proti dohodě s jihoamerickými státy ze sdružení volného obchodu Mercosur. Maier poukazuje na to, že obchod s nimi již nyní běžně probíhá.
„Slovenská vláda má ale dvě tváře. Jedna věc jsou hlasování na domácí půdě, v Bruselu ale pak hlasuje za všechny sankce a na pomoc Ukrajině,“ říká pro Český rozhlas Plus Viera Dubačová.
„Stěží najdete člověka, který by chtěl pokračování války. Ale mír musí být spravedlivý a trvalý. Lidé chtějí jistotu, že se tato hrozná válka nebude opakovat,“ zdůrazňuje.
„S velkou pravděpodobností vznikne velká koalice a rozdíl mezi oběma stranami bude daleko větší, než býval za té předchozí, kterou vedla Angela Merkelová,“ říká novinář Tomáš Lindner.
„Když už ztrácí hlavu někteří státníci a zaznívají výroky, které jsou velmi nešťastné a v neprospěch všech včetně USA, tak bychom měli nastoupit s pragmatickou politikou,“ míní Jaroslav Bžoch (ANO).
Co by prodloužení průměrné délky života ve zdraví přineslo české společnosti i ekonomice? A jak to udělat? Má to být zodpovědnost státu, jednotlivců, nebo i firem?
„Z různých stran i od široké veřejnosti dostávám zprávy o tom, že lidé mají pocit, že žijeme v bezpečné době a že nám nic nehrozí. Ale bezpečnostní ohrožení jsou tady,“ zdůrazňuje Pavel Fischer.