„Povodňová situace bude skoro na všech tocích kromě západních Čech. Přehrady ale mají kapacitu. Vltava i Labe to zvládají dobře, řešíme ochranu soutoku Svratky a Svitavy,“ říká Petr Hladík (KDU-ČSL).
Podle médií hrozí na severovýchodě Libye protržení dalších svou přehrad. Zprávy o přehradách jsou ale nejasné, místní úřady tvrdí, že jsou v dobrém stavu a nebezpeční nehrozí.
Odhadovaná ztráta činí u zhruba 50 000 sledovaných přehrad 1,65 bilionu kubických metrů, což přibližně odpovídá roční spotřebě vody v Indii, Číně, Indonésii, Francii a Kanadě dohromady.
Podle ministerstva životního protředí Richarda Brabce Česko potřebuje desítky tisíc opatření, aby dokázalo čelit suchu a nedostatku vody. Jednou z cest by mohlas být ústavní ochrana.
„Něco takového jsme v okrese Midland dosud neviděli,“ řekla Whitmerová. „Procházet něčím takovým uprostřed globální pandemie je téměř nepředstavitelné,“ dodala.
Hladina Vltavy v Praze je stále pod dlouhodobým normálem. Vyplývá to z aktuálních dat Českého hydrometeorologického ústavu. Ještě minulý týden byl průtok na historickém minimu, teď je mírně lepší.
Pokud ve zbytku roku budou podprůměrné srážky a vysoké teploty, zasáhne letošní sucho republiku silněji než v letech 2015 a 2018. Velké přehrady kromě Orlíku jsou nyní naplněné z více než 80 procent.
Extrémně málo srážek a velmi levné poplatky vodu - to jsou hlavní důvody, proč některé části Číny trápí rekordní sucho i neúroda. Skloňuje se i téma budoucího hladomoru.
Pokud i v dalších měsících nebude častěji pršet a potrvá dlouhodobé sucho, začne Povodí Odry pravděpodobně v listopadu regulovat dodávky vody pro průmyslové podniky. Dodávky vody ale zatím ohroženy.
Nedostatek vody v půdě i v korytech vodních toků je dlouhodobý, shodují se experti. Ti se ale různí v názoru na to, jak sucho zvládnout. Jakou roli by měly hrát přehrady?
„Jsme hluboce znepokojeni dlouhodobě nepříznivým vývojem hospodaření s vodou v naší zemi, která je zcela závislá na srážkách,“ uvedli vědci v dopise určeném politikům.