Když se lidé vydají do autobazaru pro ojeté auto, mají největší strach z toho, aby nekoupili vůz po havárii. Tato obava je dokonce větší než z možného podvodu s přetočeným tachometrem.
Lidé zřejmě dostanou přístup do centrálního informačního systému Státní technické kontroly. Ministerstvo dopravy chce otevřením databáze zvýšit ochranu spotřebitelů, kteří například čelí podvodům s přetáčením tachometrů. Zájemci o auto se tak přesně dozví jeho původ a historii.
8:05
|Igor Maňour, Veronika Sedláčková, krw, Petra Hosenseidlová|Zprávy z domova
Přetočení tachometru může být trestným činem. O podvod jde v případě, že kupující kvůli tomu přijde o víc než 5 tisíc korun. Rozhodl o tom Nejvyšší soud. Vycházel z případu muže ze Zlína, který koupil auto v zahraničí.
Ministerstvo dopravy oznámilo, že hodlá od roku 2015 ztížit podvodníkům falšování údajů o ojetých autech dovážených ze zahraničí, takzvané stáčení tachometrů. Ročně si totiž auto s upraveným tachometrem koupí statisíce řidičů a zaplatí prodávajícím přes 4 miliardy korun navíc oproti reálným cenám ojetin.
Velký rozruch vyvolalo video, které natočil švédský turista v Praze. Zachytil řidiče taxislužby, jak přetáčí během jízdy taxametr, aby zvýšil cenu jízdného.
Ve sněmovně se bude diskutovat o možnosti sankcí za přetáčení tachometrů v autech. Odborníci, kteří se tím zabývají, zjistili, že jen do září se tak stalo nejméně u čtvrt milionu ojetých vozů. To je necelá polovina z celkového počtu vozů prověřovaných v autobazarech.