Praha/Bratislava||Marie Bastlová, dbr|Zprávy ze světa|Dvacet minut Radiožurnálu
Jak chce nově zvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová naplnit velká očekávání, která Slováci do jejího zvolení vložili? A jak se těší na první prezidentskou návštěvu České republiky?
Síla prezidentky Čaputové bude úměrná síle jejích podporovatelů, znepokojených situací na Slovensku, které se dostalo podle některých až k hranici mafiánského státu.
Pro novou slovenskou prezidentku bude podle českých komentátorů těžké naplnit velká očekávání, když klíčové kompetence má vláda a parlament, v němž má dál převahu strana expremiéra Fica.
Slovenské prezidentské volby vyhrála advokátka Zuzana Čaputová. Ve druhém kole jasně porazila eurokomisaře Maroše Šefčoviče, a to i přes nízkou voličskou účast, která byla jen necelých 42 procent.
Čaputová bude první ženou v nejvyšší politické funkci na Slovensku. Do úřadu nastoupí v polovině června, kdy skončí pětileté funkční období současnému prezidentovi Andreji Kiskovi.
Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) bylo důležité, že oba kandidáti byli silně proevropští. V rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že ocenil klidné a slušné vedení kampaně.
Slovenská média od Čaputové očekávají zlepšení politické kultury a slušné jednání. Podle zahraničních médií advokátce pomohla atmosféra, která je na Slovensku po vraždě novináře Kuciaka.
Prezident Miloš Zeman poblahopřál Zuzaně Čaputové k vítězství ve volbách a těší se na setkání v Česku. Věří, že česko-slovenské vztahy a spolupráce visegrádské skupiny zůstanou nadstandardní.
K volbám ve 2. kole přišlo 1 847 417 voličů, což je jen 41,79 procenta oprávněných voličů a tím pádem nejhorší výsledek ve druhém kole od zavedení přímé volby prezidenta v 90. letech.
Praha/Bratislava||miz, haf, pj, dok|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
„Přijímám toto rozhodnutí s velkou pokorou a s uvědoměním si velké zodpovědnosti,“ prohlásila rovněž Čaputová, která nastínila i to, čeho by ráda ve funkci dosáhla.
Antisystémoví kandidáti na slovenského prezidenta Marian Kotleba a Štefan Harabin získali v prvním kole dohromady skoro 25 procent. O hlasy jejich voličů teď usiluje Čaputová a Šefčovič.
S projevem ve veřejnoprávním Rozhlasu a televizi Slovenska vystoupil také dosavadní prezident Andrej Kiska, který podporu žádnému kandidátovi nevyslovil a Slováky vybídl k účasti na hlasování.
Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič se naposledy sešli v televizní debatě před tím, než 30. března budou voliči moci hlasovat ve druhém kole slovenských prezidentských voleb.
„Vzhledem k tomu, že už první kolo voleb nebylo realizované zákonným a ústavním způsobem, podávám k prezidentským volbám ústavní stížnost,“ uvedl ve videu na svém YouTube kanálu Harabin.
Mluvčí Hradu řekl, že předpokládá, že pokud by o schůzku požádala Zuzana Čaputová, byla by rovněž přijata. Informaci Deníku N, že hlava státu Šefčoviče podpoří, nepotvrdil.
Zuzana Čaputová projevila politický talent, a ač bez praktické zkušenosti, uchopila příležitost stát se lídryní vzrůstající nespokojenosti značné části veřejnosti s dosavadní politikou vládní koalice.
Zastupiteli slovenské obce Medzany, který v sobotu při prezidentských volbách odcizil volební urnu, v pondělí soud vyměřil roční trest vězení. Odsouzený Vaňo se omluvil, vinu přiznal a trest přijal.
Kde má nejvyšší podporu extremista Marian Kotleba, a kde kontroverzní soudce Štefan Harabin? Přinášíme přehledné mapy výsledků prvního kola slovenských prezidentských voleb.
Pětačtyřicetiletá právnička Zuzana Čaputová potvrdila roli favoritky prvního kola prezidentských voleb na Slovensku. Hlas jí dalo 40 procent těch, kteří v sobotu přišli do volebních místností.
První kolo skončilo podle předpokladů, to druhé čeká Slováky za dva týdny. Právnička Čaputová má podle průzkumů velkou šanci eurokomisaře Šefčoviče porazit a stát se první ženou v čele Slovenska.
Ten, kdo vyhraje slovenské prezidentské volby, má jistotu, že se s Robertem Ficem ještě setká. I v jeho pozici může sehrát nějakou roli - ať už bude kandidovat na ústavního soudce, nebo nebude.
Napadení své komunikační infrastruktury či webů čelili slovenští statistici i při posledních parlamentních volbách v roce 2016 nebo při komunálních volbách před pěti lety.
Intonace Štefana Harabina je nepředvídatelná, člověk nikdy neví, kdy zvýší jinak hluboký klidný hlas a zakřičí, aby zdůraznil vážnost toho, co říká. Více v reportáži Radiožurnálu.
První kolo prezidentských voleb se na Slovensku uskuteční v sobotu 16. března. V případě, že žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, bude 30. března druhé kolo.
„Já se nesnažím nezávislým být, já jsem nezávislý kandidát na post prezidenta Slovenské republiky a samozřejmě mám velký zájem být nadstranickým prezidentem,“ tvrdí Šefčovič.