„V Jeruzalémě to nikdy není čistě zábava. Lidé mají dokonce trochu strach. Nikdo neví, co se semele. Je to protest. Demonstrujeme za své místo ve společnosti,“ říká jedna z účastnic pochodu.
V roce 2008 prošel Brnem první velký průvod sexuálních menšin v Česku. Zúčastnilo se ho asi 500 lidí. Kvůli útokům odpůrců byla ale jeho trasa kratší a místo dvou hodin trval 20 minut.
Festival Prague Pride s průvodem se konal poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé protesty konzervativců. V dalších letech protestní akce postupně slábly.
Jednou z tváří festivalu se stala Radka Trokšiarová, která loni přežila střelbu u bratislavského gaybaru Tepláreň, kde útočník zastřelil dva lidi a později zbraň obrátil proti sobě.
Polsko od roku 2015 klesá v žebříčku rovnosti práv LGBTQ+ lidí v rámci Evropské unie. Loni se umístilo na posledním místě. Zemi kritizuje také výbor OSN pro lidská práva.
Akce k měsíci hrdosti jsou v Istanbulu letos naplánované od 19. do 25. června, uvedli organizátoři. Při loňském pochodu hrdosti policie zadržela zhruba čtyři stovky demonstrantů.
Že jde o podvrh, už dříve upozorňovaly zahraniční servery, například agentura AFP. I přesto se žádosti o ověření informace ve schránce Ověřovny stále objevují.
Podezřelého ze střelby, který pravděpodobně jednal bez kompliců, policie zadržela nedaleko místa činu a obvinila ho z vraždy. Při střelbě zemřeli dva lidé, počet zraněných se vyšplhal na 21.
Maďarský parlament v červnu schválil zákon, který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let materiály zobrazující homosexualitu a změnu pohlaví. Také na jeho se letošní protestní Pride koná.
Až o den později se k události na svém twitteru vyjádřila ministryně vnitra Elžběta Witeková, když oznámila že během události bylo zatčeno 20 lidí a že se celá věc prošetřuje.
Statisíce lidí vyšly do ulic Tel Avivu s duhovými vlajkami. Tel Aviv je považovaný za světově nejvstřícnější město vůči lidem s odlišnou sexuální orientací.