„Data do národní databáze přebíráme vždy po skončení měsíce, proto jsme tento rekord objevili až teď,“ doplnili pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu.
Dva dny před druhým kolem senátních voleb schválila finanční pomoc rada města v čele s primátorem Tomášem Navrátilem z ANO. Ten se zároveň ucházel o křeslo senátora, které i získal.
Helene je osmou pojmenovanou bouří letošní atlantické hurikánové sezony, je ukázkou hrozby hurikánů pro obyvatele USA, kterou podle expertů přináší změny klimatu poháněné spalováním fosilních paliv.
„Naštěstí elektřina funguje, pitná voda je zatím pouze po převaření. Musím velmi pochválit naše občany a dobrovolníky, kteří nám celý minulý týden pomáhali deset hodin denně,“ říká Jan Bezděk.
Na lidi vracející se do zatopených domovů může čekat neviditelné nebezpečí. Při odstraňování nánosů bahna a zničených věcí by proto podle odborníků měli myslet na své zdraví.
„Jakákoli autorita může v případě nebezpečí požádat o satelitní průzkum a dostane rapidně odpovědi, které jsou viditelné na webu,“ říká David Moravec z České zemědělské univerzity.
Podle satelitních snímků finské společnosti ICEYE mohla povodeň v Polsku zaplavit dvacet tisíc budov. Události posledního týdne vzbudily mezi Poláky obrovskou vlnu solidarity
Bez proudu bylo do soboty například celé sídliště Kateřinky s 12 000 obyvateli nebo lidé v částech Vávrovice a Držkovice. Krátkodobé výpadky elektřiny ale postihovaly celé město.
Je pátek 13. září a hydrologové vydali další varování před povodněmi. Ve vzduchu je nervozita. Řada z nás si pamatuje záplavy v roce 1997 – dostatek balené vody, jídlo a baterky jsou nezbytnost.
Krnovský starosta Tomáš Hradil (Krnovští patrioti) později ocenil, že mu šéf hasičů zavolal a omluvil se. Vlček i Hradil zdůraznili, že společným cílem je nyní obnova postižených oblastí.
V terénu místním pomáhají odstraňovat škody hasiči, vojáci, policisté a také dobrovolníci. Na Jesenicku se na odstraňování škod podílí od středy také pražští záchranáři.
Voda a povodňové stavy pomalu opadávají, zatímco škody narůstají. Do jaké míry byly povodně způsobeny klimatickou krizí, budeme podle zakladatele projektu Fakta o klimatu vědět až za několik týdnů.
Bohumínskou část Šunychl přívalová vlna zcela zaplavila v neděli. Voda opadla teprve ve středu, kdy mohli místní teprve sejít z vyšších pater svých domů, obhlédnout způsobené škody a začít s úklidem.
Moravskoslezské město Krnov se stalo jedním ze symbolů letošních povodní. Voda zaplavila 80 procent území města, lidé se sice evakuovali, ale podle hasičů s tím začali příliš pozdě.
„Už jsme zřídili pracovní skupinu v čele s ministrem financí, která připravuje finanční nástroje pro to, abychom mohli pomoci odstraňovat následky škod,“ řekl Petr Fiala pro Radiožurnál.
Škody na pojištěném majetku by podle prvních odhadů České asociace pojišťoven mohly dosáhnout až 17 miliard korun, čímž by překonaly i povodně z roku 1997.
„Důležité je říct, že teď to zvládáme a budeme to zvládat i poté bez ohledu na to, co se bude dít. Takže řekneme: Máme záchranné sbory, které jsou připravené,“ popisuje interventka Zuzana Čepelíková.
Asi třetina Ostravy je kvůli zatopeným parovodům bez teplé vody a voda komplikuje provoz na jedné z hlavních dopravních tepen města. Hydrologové navíc předpovídají kulminaci vodních toků.
„Školní docházka je na ředitelích škol. V některých případech šly děti domů až poté, co začalo zatékat do sklepů,“ řekl pro Radiožurnál starosta Moravské Ostravy a Přívozu Petr Veselka.
V Ostravě začala evakuace městské části Přívoz, oznámili na síti X hasiči v pondělí po 9.30. Řeka Odra byla v pondělí ve Svinově na hranici extrémní povodně.