Hnutí SPD je podle politologa Lukáše Jelínka ohroženo ze dvou směrů. „Na jedné straně tady má sílící hnutí ANO. Zároveň tady máme nové, řekněme radikální, strany,“ říká.
Podprůměrné výsledky vykazují především školáci, jejichž mateřštinou není finština. V jazyce ani ve třetí třídě nedosahují úrovně svých rodilých spolužáků.
V pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz si tento týden můžete zahrát o knihu Český New York. Historik Martin Nekola v ní zachycuje všechny aspekty života našinců za „velkou louží“.
Podle výkonného ředitele Úřadu pro imigraci a cla (ICE) Marka Morgana měl zátah odradit další občany středoamerických zemí, aby se do Spojených států vydávali.
Zástupci koaličních stran CDU, CSU a SPD se dohodli na „konceptu pro čistý vzduch a zajištění individuální mobility v našich městech“, stojí v prohlášení.
Ve Spojených státech čeká na připojení ke svým rodinám stále přes 500 dětí přistěhovalců. Podle agentury Reuters mají úřady problém najít rodiče, z nichž někteří už v USA nejsou.
Přistěhovalci budou v Rakousku dostávat příspěvky podle toho, jak umí německy. To je nejnovější návrh tamní vlády v rámci zpřísňování migrační politiky.
Francie má za sebou první debatu prezidentských kandidátů. Pět hlavních rivalů se proti sobě postavilo vůbec poprvé před prvním kolem hlasování na konci dubna. Odborníci se shodují, že šlo o poklidnou debatu, kterou narušila jen debata o přistěhovalectví a multikulturalismu.
Není to tak dávno, co se Dánsko chlubilo svým humánním postojem, přívětivým přístupem k cizincům a velkorysým rozpočtem vyhrazeným pro zahraniční pomoc. Časy se ale změnily. Třeba dánská ministryně pro integraci Inger Støjbergová v úterý rozdmýchala v zemi vášnivou debatu tím, že oslavovala 50. regulaci týkající se imigrace a na sociální síti zveřejnila fotografii, kde ho s úsměvem drží v rukách. Někteří ji za gesto kritizují, jiní zase obdivují, píše americký server The New York Times.
V Německu výrazně přibývá tureckých žadatelů o azyl. K našim západním sousedům přišel za první pololetí téměř stejný počet Turků jako za celý loňský rok. Vyplývá to z údajů Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky. Většinou patří žadatelé o azyl ke kurdské menšině.
Britská vláda nechce při jednáních o podobě svého členství v EU slevit z požadavku na omezení přistěhovalectví z unijních zemí. Premiér David Cameron o tom bude dnes jednat v Praze s českým předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou z ČSSD. Cameron navrhuje omezit zaměstnanecké výhody pro pracovníky z EU po jejich příjezdu do Británie. Česká vláda to považuje za diskriminační.
Český strach z uprchlíků by se mohl zmírnit díky osobnímu zážitku s běženci v Německu. Sází na to Česko-německý fond budoucnosti (ČNFB). Příští rok chce tato instituce zorganizovat návštěvu českých starostů, médií i nevládních organizací v některých německých městech, která uprchlíky přijala. Díky exkurzi má také naopak německá strana lépe pochopit české obavy z aktuální migrační vlny.
Britský premiér David Cameron chce unijním partnerům nabídnout ústupky ohledně požadavků na omezení přistěhovalectví z Evropské unie. Pravidla pro čerpání zaměstnaneckých výhod po příjezdu do Británie by se údajně mohla týkat i Britů vracejících se do země. Cameron nepřesvědčil evropské lídry, že původně navrhovaná opatření nejsou diskriminační.
Téma přistěhovalectví nakonec hraje jen nevýznamnou roli v britské předvolební kampani. Některé slovní útoky na imigranty hlavně ze střední a východní Evropy ale stačily atmosféru na Britských ostrovech poněkud otrávit. Na výpady hlavně Strany pro nezávislost Spojeného království zareagovalo hned několik kampaní. V jedné z nich dokonce teče krev.
Češi nechtějí ve své zemi přistěhovalce. A to nejen ze zemí mimo Evropskou unii, Čechům vadí i občané přicházejících z unie. Podle posledního výzkumu Eurobarometru svými postoji patří na přední příčky pomyslného žebříčku. Negativněji už imigranty vnímají jen v Lotyšsku, Řecku, Itálii a na Kypru.
Americký prezident Barack Obama vyzval imigranty ve Spojených státech, aby se přihlásili úřadům. Šéf Bílého domu je odhodlaný bezproblémovým přistěhovalcům pomoci. Řekl to v projevu, ve kterém představil reformu imigrační politiky.
K dodržování základních zvyklostí života v Británii vyzval romské imigranty vicepremiér a šéf liberálních demokratů Nick Clegg. Připojil se tak ke kritice, se kterou přišel bývalý ministr vnitra David Blunkett. Podle něj by údajně nepřizpůsobivé chování Romů mohlo vyústit až v rasové nepokoje.
4:25
|Ladislav Dvořák, Ivan Kytka, Marína Dvořáková|Zprávy ze světa
V Londýně a jeho předměstích žijí stovky děti, které z pohledu úřadů neexistují. Nemají domov ani občanství. Britská nevládní organizace Asylum Aid, která na problém poukázala, se domnívá, že se to netýká jen Londýna, ale i nedalekého Oxfordu a velkých měst, jako jsou Birmingham, Leeds a Liverpool nebo také Coventry.
Premiér Petr Nečas je na jednodenní návštěvě Nizozemska. Do země přiletěl krátce poté, co nizozemská parlamentní krajně pravicová Strana pro svobodu Geerta Wilderse vyzvala na svém webu Nizozemce, aby upozorňovali na špatné chování přistěhovalců ze střední a východní Evropy. Proti postupu Wildersovy strany už protestovala Evropská unie i diplomaté.
Nově jmenovaná ministryně pro azyl a přistěhovalectví Maggie De Blocková vyhlásila plán snížení počtu čekatelů na povolení k pobytu v zemi. Loni o azyl požádalo 25 tisíc lidí. Oproti předchozímu roku to bylo o 6 tisíc víc. Ministryně proto chce vyslat případným zájemcům o příjezd do Belgie za účelem získání azylu jasný vzkaz: Belgie není Eldorádo.
Podivné praktiky pokračují v Roudnici nad Labem i před zítřejšími opakovanými volbami do 21členného zastupitelstva. Soud přitom rozhodl, že v okrsku byly říjnové volby zmanipulované a tudíž neplatné a proto se mají uskutečnit znovu. K trvalému pobytu se teď ale v Roudnici nově přihlásilo několik desítek lidí.
Předseda belgické federální vlády Yves Leterme dal za pravdu německé kancléřce Angele Merkelové. Jde o její nedávný výrok, že politika multikulturalismu selhala. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici BelRTL Leterme vyzval přistěhovalce, aby se učili jazyk země, kde žijí, a integrovali se do většinové společnosti.