Po téměř desetiletém úsilí se podařilo docílit, že město nechalo zpracovat projekt protipovodňových opatření blízkých k přírodě, jejich součástí je i cyklostezka.
Primátor Ústí nad Labem si stěžuje na postup silničářů, že s městem nedostatečně komunikovali situaci ohledně zaplavené protipovodňové vany. Doprava se obnoví nejdříve začátkem ledna, uvádí.
Praze nebezpečí nehrozí. „Tok Vltavy je specifický tím, že je řízen manipulací na vodním díle Vrané, v Praze bude udržován stav hladiny nad prvním stupněm povodňové aktivity,“ říká hydrolog Pecha.
Na úpatí Drahanské vrchoviny, v katastru vesnice Senička se nachází protipovodňová zeď. Jedná se o stavbu z cihel a kamene. V klenbě tkví její genialita.
Opatření budou vybudována na pravém břehu slepého ramene Berounky, známého jako Krňák, které se nachází jižně od soutoku Vltavy a Berounky. Přebudována bude současná opěrná zeď zámeckého parku.
Více než polovina opatření, která ministerstva zemědělství a životního prostředí navrhovala na léta 2015 až 2021, pak podle kontrolorů nebude do roku 2021 vůbec zahájena.
Bariéry projektu Mojžíš se staví ve všech třech průlivech spojujících lagunu s mořem a má v případě vysokého přílivu zabránit proniknutí vody do města. Původně měl být systém v provozu od roku 2011.
Filozofická fakulta se zabývá dalšími podezřeními z plagiátorství, píší Lidové noviny. A k lékařům míří s bolestmi zad více dětí a mladistvých, upozorňuje Deník. Víc v přehledu tisku Radiožurnálu.
„Ekonomicky i ekologicky ho považuji za úplnou katastrofu. Ale jsem naprosto přesvědčen, že se nikdy neuskuteční,“ zhodnotil navrhovaný projekt v Proti a proti Bedřich Moldan.
Téměř 20 let čekají obyvatelé ostravské části Koblov na to, až nebudou mít strach z každého většího deště. Desítky domů stojí na nízkém břehu řeky Odry a starousedlíci už ani nepočítají, kolikrát vytírali doma podlahy anebo odčerpávali vodu ze sklepů. Až teď dostali dobrou zprávu, které oni sami ani nechtějí věřit. Už za několik dnů začne stavba kilometrové hráze, která by měla zastavit i stoletou povodeň.
Lidé ve 24 městech a obcích Náchodska jsou lépe chráněni proti povodni. V regionu funguje nový varovný systém, jehož součástí jsou digitální povodňové plány a bezdrátový rozhlas.
V Berouně sečetli povodňové škody. Výsledná suma, ve které jsou i škody způsobené přívalovými dešti, a to nejen na městském, ale i soukromém majetku, se vyšplhala na 60 milionů korun. Proti roku 2002 je to ale částka dramaticky nižší - a to hlavně díky výškově stavitelnému jezu, protipovodňovým záklopkám v kanalizaci a teprve v květnu rozestavěným protipovodňovým hrázím.
Nová protipovodňová ochrana, kterou v Roudnici nad Labem mají od letošního ledna, při červnové povodni selhala. Nebyla totiž kompletní. Roudničtí proto plánují její vylepšení. Speciální vaky by pak měly ochránit i domy, které byly letos pod vodou.
V Roudnici nad Labem na Litoměřicku dne uvedli do pohotovosti protipovodňový systém. Stalo se tak v rámci cvičení a instruktáže, které absolvovali roudničtí dobrovolní hasiči pod vedením dodavatele ochranného systému.
Protipovodňová ochrana v Jihlavě se stala terčem vandala. Neznámý pachatel rozřezal vakový jez, který při velké vodě reguluje hladinu řeky. Rozsáhlé poškození se nedá opravit. Jediným řešením je celý jez vyměnit.
Symbolem povodní z roku 1997 se v Česku staly Troubky. Obec na soutoku Bečvy a Moravy zasáhla povodňová vlna, která vzala sebou na tři stovky domů, o život přišlo devět lidí. Za patnáct let se toho hodně změnilo. Troubky se proměnily v moderní vesnici 21. století. Jen slibovaného ohrázování, které by chránilo obecní i soukromý majetek, se místní zatím nedočkali.