Doprava po festivalových Karlových Varech bývá problém. Autobusy jsou plné, auta nemají kde zaparkovat, a tak lidé využívají kola. Bicykly si můžou půjčit na třech místech. Ve stanovém městečku na Rolavě, u Grandhotelu Pupp a hotelu Thermal. O službu je obrovský zájem. Stává se proto také, že se na kola stojí fronta.
Ode dneška funguje v Praze zvláštní systém půjčování jízdních kol, takzvaného bikesharingu. Cyklista, který si chce kolo půjčit, s pomocí mobilní aplikace odemkne zámek růžového kola, dojede, kam potřebuje a kolo tam nechá pro další zájemce. Systém je nízkorozpočtový, kola nejsou nejnovější a místo parkovacích stanic se přivazují zámkem, kde se dá.
Na sedmi železničních stanicích v Karlovarském kraji opět půjčují České dráhy jízdní kola. Letos tyto půjčovny fungují už čtvrtým rokem. Nabízí klasické bicykly i elektrokola.
Půjčit si za poplatek kolo, projet se po městě a jinde ho zase vrátit. To je ve zkratce bikesharing, který mohou využít obyvatelé čím dál většího počtu evropských měst. Dokáže odlehčit automobilové dopravě a nabízí levnou, ekologickou a zdravou alternativu. Praha nicméně zatím takový systém nemá.
V řadě světových měst si lidé můžou vypůjčit kolo, helmu k němu už ale u pouličních automatů nedostanou. To se ale možná brzy změní. Zdraví i životy jezdců na vypůjčených bicyklech by v budoucnosti mohly chránit helmy vyrobené ze starých novin.
Od tohoto týdne až do konce října si mohou lidé vypůjčit kola na hlavním nádraží v Olomouci. Vrátit ho mohou i na hlavním nádraží v Prostějově. Na vybraných tratích si mohou vzít vypůjčené kolo i bezplatně do vlaku. Bezplatná je rovněž jeho úschova na nádražích a ve vlacích.
Od dubna mohou cyklisté na jihu Čech využít další půjčovny kol na vlakových nádražích. Nově tuto službu České dráhy nabízí v Písku, Strakonicích, Českém Krumlově, Volarech a Lipně nad Vltavou.