Zaznělo, že Česko zatím míří k létům s běžnými teplotami nad 40 stupňů Celsia a k výpadkům pitné vody. Jaká opatření by proti tomu klimatologové přijali, kdyby měli tu moc?
Ovocné stromy letos rozkvetly o měsíc dřív než obvykle. „Ten aktuální stav je o něco málo horší, než byly průměrné výstupy globálních modelů,“ řekl pro Radiožurnál klimatolog Radim Tolasz.
Vědci různých specializací mají za úkol monitorovat recenzované studie, které se klimatem zabývají. Na jejich základě pak sestavují takzvané hodnotící zprávy.
„Z hlediska výskytu přirozeného sněhu bude v České republice problém najít místa, kde bude možné denní lyžování,“ říká lyžař a přední český klimatolog Radim Tolasz.
Jaké důsledky klimatických změn kolem sebe v nejbližší době uvidíme? Vladimír Kroc se ptal Radima Tolasze, vedoucího oddělení klimatické změny Českého hydrometeorologického ústavu.
Za extrémní deště a ničivé záplavy v Německu a dalších zemích letos v červenci může oteplování způsobené člověkem. Extrémní srážky budou až devětkrát pravděpodobnější a mnohem intenzivnější.
„Proč bych létal z Ostravy do Prahy letadlem? Je pro to nějaký důvod? Není. Na druhou stranu opravdu musím kvůli klimatu jet z Ostravy do Lisabonu vlakem? To je druhý nesmysl,“ říká Radim Tolasz.
V první fázi vědci sestaví nové scénáře vývoje klimatu pro Českou republiku. Dále budou předpovídat dopady na rozložení srážek, stav podzemních vod, lesy, půdu a další sféry české krajiny.
Podle Radima Tolasze česká veřejnost začíná chápat, že se s klimatem něco děje a hlavně že za to alespoň částečně může člověk. Pandemie změny klimatu nezastavila, upozorňuje.
„Mimo jiné ve zprávě najdete neuvěřitelné číslo, že zemědělství, lesnictví a vůbec to, co hospodaří na půdě, globálně spotřebovává 70 procent vodních zdrojů,“ upozorňuje klimatolog Radim Tolasz.
V Papírnách v Plzni debatovali hosté Českého rozhlasu Plus. Mezi nimi i zpěvák Tomáš Klus, klimatolog Radim Tolasz z Českého hydrometeorologického ústavu nebo ekonom Aleš Michl z České národní banky.
21:01
Praha||Marie Bastlová|Příroda|DVACET MINUT RADIOŽURNÁLU