Šéf MAAE na tiskové konferenci hovořil o „velmi intenzivních a vyčerpávajících pracovních jednáních“ s ruskými představiteli, včetně představitelů Rosatomu a ministerstev zahraničí a obrany.
„Aby člověk mohl provozovat tato velmi sofistikovaná velká zařízení, potřebuje určitý počet lidí, kteří vykonávají různé specifické funkce. Zatím je situace stabilní,“ dodal Grossi.
Zelenskyj dodal, že každý ruský úder, „zejména ten, který je natolik odvážný, že se zaměřuje na jaderné elektrárny a další kritická zařízení“, slouží jako argument, že tlak na Rusko je nedostatečný.
Podle jejího šéfa nezaznamenala Mezinárodní agentura pro atomovou energii žádné ostřelování největší evropské jaderné elektrárny. Situace však zůstává velmi citlivá, dodal Grossi.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před dvěma týdny uvedl, že Rusko zvažuje, že v okupované jaderné elektrárně na jihu Ukrajiny spáchá „teroristický útok spojený s únikem radiace“.
„I když je opětovné připojení záložního vedení dobrou zprávou, situace ohledně vnějšího napájení elektrárny zůstává velmi citlivá,“ uvedl šéf atomové agentury Rafael Grossi.
Situace okolo Záporožské jaderné elektrárny je stále více nepředvídatelná a potenciálně nebezpečná, varoval v sobotu šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi.
Zvuky výbuchu slyšeli ukrajinští zaměstnanci elektrárny, kteří navzdory okupaci v atomovém zařízení dále pracují. „Rusové se však snažili pracovníky ‚uklidnit‘ a stopy rychle skrýt,“ tvrdí společnost.
Během úterní inspekce zástupci Mezinárodní agentury pro atomovou energii zjistili, že v místě chybí deset barelů obsahujících přibližně 2,5 tuny přírodního uranu ve formě uranového koncentrátu.
Šéf MAAE Rafael Grossi po návratu z Teheránu upřesnil, že nová dohoda umožní MAAE znovu v íránských jaderných provozech připojit kamery, zároveň se zvýší počet inspekcí.
„Ačkoli úrovně radiace byly normální, rozsah poškození tohoto jaderného výzkumného zařízení je dramatický a šokující, dokonce horší, než jsme čekali,“ konstatoval šéf agentury Rafael Grossi.
Elektrárna je už delší dobu obsazena ruskými vojáky, ale stále ji obsluhují ukrajinští zaměstnanci. Areál zařízení byl opakovaně ostřelován, z čehož se navzájem obviňovaly obě bojující strany.
Inspektoři v rámci kontroly navštívili Institut pro jaderný výzkum v Kyjevě, těžební a zpracovatelský závod ve městě Žovti Vody v Dněpropetrovské oblasti a strojírenský závod v Dnipru.
S tvrzením, že se Ukrajina chystá použít zbraň, která způsobí radioaktivní zamoření rozmetáním radioaktivního materiálu pomocí běžné trhaviny, přišel ruský ministr obrany Sergej Šojgu.
„Nařizuji vládě Ruské federace zajistit přijetí jaderných zařízení Záporožské jaderné elektrárny a dalšího jmění nezbytného pro její činnost do federálního vlastnictví,“ píše se v Putinově výnosu.
„Ukrajina má zájem na tom, aby se zesílil mezinárodní tlak, který povede k zajištění bezpečnosti a integrity Záporožské elektrárny,“ říká v rozhovoru politolog Jan Šír.