Podle ministerstva zdravotnictví vedou přetížené pohotovosti ke zhoršení péče pro pacienty, kteří akutní pomoc skutečně potřebují. Zatím se tématu věnuje resort jen formou odborné diskuse.
Nemocnice už nemůžou zpětně vymáhat od pacientů poplatky za hospitalizaci. Postavil se proti tomu Ústavní soud, který stokorunu za den pobytu v roce 2013 zrušil. V případech, kde nemocnice své nároky dosud nevymohly, tak už neuspějí. V součtu jde o milionové sumy.
Většina poplatků ve zdravotnictví ode dneška končí. Lidé už nebudou muset platit 30 korun u lékaře, ani za recept v lékárně. Vláda se už na podzim domluvila na tom, že nechá jen devadesátikorunový poplatek na pohotovosti.
Pacienti už nebudou muset od ledna hradit třicetikorunový poplatek za návštěvu lékaře a za recept. Novelu o veřejném zdravotním pojištění podepsal prezident Miloš Zeman. Lidé po Novém roce zaplatí pouze za pohotovost, a to 90 korun.
Sněmovna dnes schválila zrušení třicetikorunových poplatků u lékařů a za recept v lékárnách od příštího roku. Zůstanou jen devadesátikorunové platby za pohotovost. Komunisté neprosadili návrh, aby rovněž skončily. Přesto společně s hnutím Úsvit hlasovali pro zrušení. Vládní novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou kritizují TOP 09 a ODS, nyní míří k posouzení do Senátu.
Léčebny dlouhodobě nemocných se v poslední době stále více plní. A množí se názory, že k tomu přispělo i zrušení regulačních poplatků. Od ledna totiž nemocnice i ústavy nevybírají 100 korun za den na lůžku, a tak rodiny nechávají své příbuzné v léčebnách déle. Zdravotnickým zařízením kvůli tomu navíc vznikají dluhy.
Poplatky u lékaře a za recept nejspíš skončí. Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrh, který počítá s jejich zrušením. Pacienti by tak od ledna dál platili jen za návštěvu pohotovosti. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD neplní poplatky dostatečně regulační funkci.
Státní ústav pro kontrolu léčiv má finančně pomoct nemocnicím. Na návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) by o tom měla rozhodnout vláda. Z účtu ústavu chce zákonem převést do státního rozpočtu miliardu a sedm set milionů korun. Peníze mají částečně kompenzovat výpadek stokorunových hospitalizačních poplatků.
5:04
| ČTK, Veronika Sedláčková, Milan Kopp, krw, Petra Hosenseidlová|Zprávy z domova
Pacienti nebudou platit za návštěvu u lékaře a za recept. Vláda schválila zrušení třicetikorunového regulačního poplatku. 90korunový poplatek za návštěvu pohotovosti zůstává.
Nemocnice už ví, kdy jim stát pošle peníze kompenzující výpadek stokorunových regulačních poplatků. Ty se ve zdravotnických zařízeních neplatí od ledna. Jednu miliardu korun by měly nemocnice obdržet v červenci a druhou v říjnu. Dnes o tom ministr jedná s asociacemi větších i menších nemocnic.
Od ledna neplatí lidé poplatky za pobyt v nemocnici. Stokorunu totiž zrušil Ústavní soud. Ministerstvo zdravotnictví už vypracovalo novelu zákona, podle níž bychom si v nemocnicích připláceli místo stovky znovu jen 60 korun.
Fakultní nemocnice Olomouc investovala dosud vybrané regulační poplatky do modernizace zařízení. Loni vybrala od pacientů 26 milionů korun. Letos o prostředky z poplatků za pobyt přijde.
Nemocnice v kraji přijdou kvůli zrušení stokorunového poplatku za hospitalizaci o miliony korun měsíčně. Zatímco vedení zdravotnických zařízení přemýšlí, kde ušetřit, pacienti se radují. Najdou se ale i tací, kteří by rádi za pobyt v nemocnici zaplatili.
Od 1. ledna pacienti nebudou platit v nemocnicích stokorunu za hospitalizaci. Poplatek zrušil Ústavní soud. Ministerstvo zdravotnictví ale už vypracovalo novelu zákona. Podle ní bychom si v nemocnicích za pobyt připláceli místo stovky znovu jen 60 korun.
Pokud s pobytem v nemocnici nebo v lázních počkáte ještě pár dní do nového roku, můžete výrazně ušetřit. Nebudete totiž platit stokorunový regulační poplatek. Od ledna ho zrušil Ústavní soud.
Pravděpodobná vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL plánuje zrušit poplatky v lékárnách i ambulancích praktických lékařů a specialistů. Jak uvádí koaliční smlouva, kterou má Český rozhlas k dispozici, ponechat chce jen poplatky za návštěvu pohotovosti.
Odložit pobyt v lázních až do nového roku se pacientům může vyplatit. Dá se tak ušetřit několik tisíc korun. Minimálně v lednu a v únoru se totiž nebude platit stokorunový regulační poplatek za den v nemocnicích ani v lázeňských zařízeních. Ministerstvo zdravotnictví už má hotovou novelu, která částku snižuje na 60 korun, ale kvůli předčasným volbám by mohla začít platit nejdříve v březnu.
Už příští rok možná nebudou muset rodiče platit poplatky za děti v nemocnicích. Jak zjistila Česká televize návrh ministra zdravotnictví za TOP 09 Leoše Hegera má velkou šanci projít. Podporuje ho jak jeho vlastní strana, tak i levicová opozice. Zatím zdrženlivý je postoj ODS.
Mnozí pacienti se domnívají, že regulační poplatek u lékaře platí neoprávněně. Se svými zkušenostmi se svěřili Radiožurnálu. Do oficiálních stížností se ale nikomu moc nechce. Česká lékařská komora ani ministerstvo zdravotnictví jich prý moc nedostávají.
Pardubické nemocnici došla trpělivost s neplatiči regulačních poplatků, a tak je prodala. Směnky má teď společnost ZANA Invest, která je od pacientů vymáhá. Jenomže celý prodej je podivný. Soud teď v několika případech rozhodl, že směnky jsou neplatné a zdá se, že nemocnice prodala pohledávky, které v podstatě neexistují.
Ambulantní specialisté odmítají plán ministerstva zdravotnictví na zvýšení regulačního poplatku, pokud k nim pacient přijde bez doporučení praktika. Ministr Leoš Heger totiž plánuje, aby se v tomto případě místo třiceti platilo i několik set korun, mluví se o dvou stovkách.
ČSSD představila návrh reformy zdravotnictví. Opoziční strana předpokládá zrušení regulačních poplatků s výjimkou platby za stravu v nemocnici, vybudování sítě neziskových nemocnic, zrušení stropu pro platby zdravotního pojištění a méně zdravotních pojišťoven.
Českobudějovická nemocnice pošle ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi fakturu za jeho krátkou hospitalizaci. Nezaplatil totiž regulační poplatek 60 korun. Po propuštění ČTK řekl, že když v nemocnici jen přespal, platit nemusí.
Neoprávněné vybírání některých regulačních poplatků z ordinací zdaleka nezmizelo. Potvrzují to pacientské organizace. Nově se těmto doktorům podstatně zvýší pokuty.