„Ukradené miliony zvládneme. Největší obavy mám ale z odlivu sponzorů,“ svěřuje se místostarosta Sokola Dobřichovice Jiří Geisler. Největší prioritou podle něj nyní je zvládnout všesokolský slet.
Firma Jindřichohradecké místní dráhy je v úpadku od října 2022, kdy provoz vlaků zastavila. Dluží 350 milionů korun. Reorganizační návrh počítá s tím, že by dráhu koupily obce.
„Je to další podstatný krok k záchraně Kary. Budu Karu řídit tak, aby se ze situace co nejrychleji dostala,“ řekl Rinth s tím, že v Kaře by měl v rámci reorganizace získat většinový podíl.
Krajský soud v Hradci Králové povolil řešení úpadku textilní společnosti Veba Broumov reorganizací. Firma by tak měla zachovat výrobu i pracovní místa. Insolvenčním správcem soud ustanovil Cupku.
Německý výrobce automobilů Volkswagen potvrdil, že Škoda se v rámci reorganizace stane součástí skupiny zaměřené na masový trh s označením Volume, která bude zahrnovat rovněž značky VW a Seat.
Krajský soud v Ostravě povolil reorganizaci společnosti Vítkovice Heavy Machinery. Soud jmenoval insolvenčního správce, kterým se stala společnost Konreo, i věřitelský výbor.
Policie chystá další reorganizaci. Podle Lidových novin vzniká útvar, který bude odpovědný za sledování osob v Česku. Fungovat by měl od prvního ledna.
Soukromí investoři nepředložili takovou nabídku, která by umožňovala reálně předpokládat schválení reorganizačního plánu a úspěšnou reorganizaci společnosti OKD, která je v úpadku. Tvrdí to ministerstvo financí na základě dopisu, který státní společnosti Prisko zaslalo během minulého týdne vedení těžební firmy. OKD podle resortu připustilo, že jednou z variant by mohl být i konkurz společnosti.
Poslanecká vyšetřovací komise neuspěla s trestním oznámením na olomouckého státního zástupce Petra Šeredu. Dozorující žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Marek Bodlák Radiožurnálu potvrdil, že ho odložil.
Věřitelé ve čtvrtek u pražského krajského soudu odhlasovali pokračování reorganizace kladenské huti Poldi. Společnosti hrozil konkurz kvůli dluhům. Soud ještě bude zkoumat, zda dlužník doloží, že zaplatí část dluhů a uzavřel dohody, které předpokládá v reorganizačním plánu. "Jakmile soud získá tyto informace, tak můžeme neprodleně přistoupit ke schválení reorganizace," uvedla soudkyně Jitka Sobková. Insolvenční správce i dlužník mají zprávu podat do dvou týdnů.
Závěry sněmovní vyšetřovací komise jsou naprosto nedostatečné. Závěrečná zpráva se reorganizací policejních útvarů zabývá okrajově, i když kvůli tomu komise vznikla. Jsou v ní také polopravdy, řekl ve čtvrtek bývalý ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta, který na protest proti reformě odešel od policie. Zopakoval, že podle něj byla reorganizace spuštěna kvůli tzv. kauze Beretta.
Cílem loňské reorganizace policie nebylo odstranit bývalého ředitele protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu. Neměla ani omezit činnost policejních útvarů nebo zabránit vyšetřování některých kauz. Při čtení závěrečné zprávy ve sněmovně to ve čtvrtek uvedl předseda sněmovní vyšetřovací komise Pavel Blažek z ODS. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ale její verdikt zpochybnil. Celá komise byla výsměch a šaškárna, řekl vicepremiér.
Trestní oznámení sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie míří na olomouckého žalobce Petra Šeredu a také vyšetřovatele Generální inspekce bezpečnostních sborů Milana Vaculíka. Radiožurnálu to potvrdily tři důvěryhodné zdroje. Předseda komise Pavel Blažek z ODS to odmítl potvrdit. Oznámil jen, že obě trestní oznámení už podepsal. Během odpoledne budou podle něj podána. Sněmovna by se měla s obsahem zprávy komise seznámit ve čtvrtek a poté po poradě klubů hlasovat o usneseních.
Česká republika si v celosvětovém žebříčku vnímání korupce pohoršila o deset míst. Umístila se na 47. příčce. Podle Transparency International za to může nedostatečná legislativa, nedořešené případy korupce, například v kauze exhejtmana Davida Ratha nebo Jany Nečasové (dříve Nagyové), a také "privatizace veřejného zájmu", které se dopouští velké finanční skupiny a jejich lídrové, jako třeba Andrej Babiš (ANO) nebo Karla Komárka.
Sněmovní vyšetřovací komise před pár dny jednomyslně schválila text závěrečné zprávy o loňské reorganizaci policie. Její obsah ještě není znám, ale podle někdejšího detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a kritika reorganizace Jiřího Komárka zřejmě nepřinese nic objevného. V rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu řekl, že poslanci podle něj nedostatečně pracovali s dodanými dokumenty.
Po půl roce vyšetřování sněmovní komise k reorganizaci policie dokončuje svoji závěrečnou zprávu. Hlavní tvůrce reformy, generál Zdeněk Laube, který od policie odešel, od Nového roku pracuje na České poště. K tomu ještě pobírá každý měsíc rentu přes 50 tisíc korun. Výši výsluhy vypočítalo Datové oddělení Českého rozhlasu.
Žalobci už se nebudou zabývat žalobou na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), policejního prezidenta Tomáše Tuhého a bývalého náměstka Zdeňka Laubeho. V reorganizaci policie podle nich nelze spatřovat trestný čin. Případ založili bez dalšího opatření, uvedl náměstek pražské vrchní státní zástupkyně Adam Bašný.
Podle ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD se musí vyšetřit, kde vznikla chyba při vyšetřování kauzy údajného úniku informaci z okolí šéfa policie Tomáše Tuhého. „Musí se prokázat, zda nešlo o pokus o svrhnutí nezávislého policejního prezidenta,“ uvedl Chovanec v rozhovoru s ČTK.
Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár čelí kárné žalobě. Podal ji na něj nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v souvislosti s reorganizací části policie. Žalobci chtěli kvůli tomu vyslechnout policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Komár ale o jejich předvolání mluvil dřív v médiích než přímo s nimi. Své pochybení odmítá a k případu se teď nebude vyjadřovat.
Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny má čas na prověřování reorganizace policejních útvarů až do konce ledna příštího roku. Potřebuje totiž ještě vyslechnout řadu dalších aktérů, z nichž některé by chtěla předvolat znovu.
Sněmovní komise ke sporné reorganizaci policie, jejíž mandát vyprší na konci října, potřebuje vyslechnout ještě řadu aktérů. Z toho některé by chtěla předvolat znovu. Podle místopředsedy komise Martina Lanka (Úsvit) proto komise požádá sněmovnu o prodloužení svého mandátu do konce ledna.
Masivní odchody policistů po reorganizaci části policie nenastaly. Z bývalého protimafiánského a protikorupčního útvaru od začátku června odešlo osm lidí. Výpovědi dalších policistů zatím velitelé nově zřízené Národní centrály proti organizovanému zločinu na stolech nemají. Podle bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty ale fungování centrály citelně zasáhl i odchod osmi lidí.