Vesmírná Sonda Rosetta zakončila svou 12letou pouť vesmírem. Přístroj Evropské kosmické agentury řízeně přistál na kometě Čurjumov-Gerasimenko, kolem které obíhal od roku 2014.
Na kometě Čurjumov-Gerasimenko je molekulární kyslík. Objevila ho tam sonda Rosetta Evropské vesmírné agentury. Podle vědců z bernské univerzity by objev mohl pomoci odpovědět na otázky spojené se vznikem sluneční soustavy.
Nové poznatky o kometách, a tím i o vzniku sluneční soustavy, očekávají vědci od evropské sondy Rosetta. Po desetileté cestě vesmírem dosáhne dnes oběžné dráhy kolem komety Čurjumov-Gerasimenko. Je první sondou, která umožní výzkum komety z takové blízkosti.
Evropská sonda Rosetta, která míří ke kometě Čurjumov-Gerasimenko, se dnes po 957 dnech probudila z úsporného režimu. Oznámila to Evropská kosmická agentura, která musela na potvrzení počkat až do večera, protože signál potřebuje k překonání vzdálenosti mezi sondou a Zemí několik hodin. Vědci poslali sondu do vesmíru před 10 lety. Teď ji čeká závěrečná a nejdůležitější fáze její mise. Chystá se vůbec poprvé přistát na některé z komet sluneční soustavy.