Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě vystaví od čtvrtka kopii prstenu Kateřiny z Ludanic. Prsten manželky Petra Voka objevili archeologové v tamní rožmberské hrobce na víku rakve posledního Rožmberka.
Prsten, který patřil Petru Vokovi z Rožmberka, vypadá, jako kdyby nebyl dodělaný. „Vidíme jenom na půlku symbolu. Existuje totiž ještě druhý prsten,“ vysvětluje geofyzik.
Rožmberská hrobka v klášteře ve Vyšším Brodě je dvoupatrová a zřejmě skrývá ostatky všech Rožmberků. Tyto poznatky přinesl nový odborný průzkum, který provedla ve vyšebrodském klášteře společnost Nová historie. Dosud se mělo za to, že hrobka je malá a vedle Petra Voka a jeho manželky Kateřiny z Ludanic je v ní uložen ještě jeden cínový sarkofág.
Dnes byl slavnostně odhalen vzácný exponát listiny krále Václava I. pro kostel a kanovníky na Pražském hradě z roku 1250. V ní je poprvé písemně uveden zakladatel rožmberské dynastie Vok I. z Rožmberka neboli Woko de Rosenberch.
Výstava Rožmberkové – Rod českých velmožů a jeho cesta dějinami v pražské Valdštejnské jízdárně láká návštěvníky na gotické obrazy nebo dosud nezveřejněný iluminovaný rukopis z 15. století. Perličkou jsou dopisy Perchty z Rožmberka, která je spjatá s legendou o Bílé paní.
Národní památkový ústav v Českých Budějovicích představí knihu kulturní historičky Mileny Hajné ‚Rožmberkové - Cestovní průvodce.‘ V knihkupectvích by se měla objevit ještě v lednu.
Rozsáhlé kulturní dílo rodu Rožmberků připomene velká výstava s názvem Rok růže, která začíná v Rožmberském paláci na Pražském hradě. Její otevření je předznamenáním takzvaného Rožmberského roku 2011, který hlavně v jižních Čechách připomene během celého příštího roku tento slavný šlechtický rod.