Schodek rozpočtu loni překonal do té doby nejhorší výsledek z roku 2020. Pozitivní zprávou podle je, že Česko eviduje nejnižší nezaměstnanost ze zemí unie.
Praha||Lenka Kabrhelová, Barbora Sochorová, Tomáš Dufka|Ekonomika|Vinohradská 12
Vyrovnaný státní rozpočet, zavedení důchodové reformy, posílení investic i dobudování klíčové dopravní infrastruktury. Jaké sliby se dosluhující vládě ANO a ČSSD podařilo splnit, a jaké naopak ne?
Jak známo, právě v úterý uplynul termín, kdy má ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) podle rozpočtových pravidel poslat podrobný návrh na vládu.
Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku ČR.
Peníze armádě poslanci na žádost komunistů odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu. Slíbili je vrátit v lednu, dosud se tak ale nestalo.
Ministerstvo financí podle Aleny Schillerové dál pracuje na nové makroekonomické predikci, která bude zveřejněna 20. ledna. Až po jejím zveřejnění začne pracovat na rozpočtové novele.
„Až budu shánět kolegy ochotné spolknout ropuchu, zajdu do klubu ČSSD,“ napsal pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. ČSSD zatím změnu svého stanoviska nevysvětlila.
Hlasování poslanců o rozpočtu se pravděpodobně uskuteční kvůli koronaviru v polovičním formátu. Babiš podle poslance Jiřího Dolejše vyzval k „alternativnímu postupu“ ve sněmovně.
Pro doporučení schválit návrh rozpočtu hlasovalo devět z 18 přítomných členů výboru. KSČM předtím v dílčím hlasování neprosadila přesun deseti miliard korun z armádního rozpočtu do rozpočtové rezervy.
O škrtech v armádním rozpočtu se začalo mluvit v souvislosti s požadavkem KSČM. Podporu státního rozpočtu na příští rok strana podmiňuje škrty ve výdajích na obranu ve výši deseti miliard korun.
V návrhu není zapracován vládní návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy, na druhé straně počítá s příjmy z digitální daně, kterou ještě Sněmovna neschválila.
Státní rozpočet na příští rok počítá se schodkem 320 miliard korun. Očekává se, že základní parametry i přes kritiku opozice sněmovna v prvním čtení schválí. Ve druhém čtení bude chtít KSČM úpravy.