V Žirči u Dvora Králové nad Labem pokračuje stavba budovy odlehčovací služby Domova sv. Josefa za 84 milionů korun. Její součástí budou i chytré byty, vybavené nejnovějšími technologiemi.
30. květen je Světový den roztroušené sklerózy. Touto nevyléčitelnou nemocí v Česku trpí zhruba 20 tisíc lidí. Nejčastěji jí onemocní ženy mezi 20. a 40. rokem života.
Většina lidstva se během života setká s EB virem, většina z této většiny to ale vůbec nezaznamená. Už dlouho pak vědci EB virus podezírají, že by mohl stát v pozadí autoimunitních nemocí.
Zaměstnanci na home office mají podle regionálního Deníku nárok na úhradu energií od zaměstnavatele. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Přesnou příčinu toho, proč se tohle děje, lékaři neznají. Částečně odpovědět by ale mohl nový objev českých vědců, kteří zkoumali funkci takzvaných toll receptorů na buňkách v brzlíku.
Příčina roztroušené sklerózy jako chronického zánětlivého onemocnění centrálního nervového systému není známa. U nemocných se objevují problémy s pohybem, zrakem či řečí, únava, bolesti i deprese.
Roztroušená skleróza je nevyléčitelná nemoc, léky pouze korigují její průběh. Pacientům může změnit celý život. Léky můžou mít výrazné vedlejší účinky.
„SÚKL vyzývá pacienty, aby stahovaný přípravek při nejbližší příležitosti vrátili do lékárny, v níž byl vydán, a vyměnili jej za jiný, nedotčený závadou v jakosti,“ uvedl lékový ústav.
Státní ústav pro kontrolu léčiv nedoporučuje lékařům lék na roztroušenou sklerózu Lemtrada. Má fatální vedlejší účinky: akutní srdeční potíže, krvácení do plic, mozkové mrtvice nebo problémy s játry.
Problémy s koncentrací, krátkodobou pamětí, špatná pohyblivost, brnění končetin - to jsou některé z projevů roztroušené sklerózy. Jde o chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému.
Sázení slunečnic ve veřejných parcích podpoří lidi s roztroušenou sklerózou. Projekt chce upozornit na složité podmínky lidí, kteří žijí s touto vážnou a zatím nevyléčitelnou nemocí.
V Česku přibude každý rok zhruba tisíc lidí s roztroušenou sklerózou. Podle lékařů jde částečně o civilizační chorobu. I přesto, že jde o nevyléčitelnou nemoc, umí ji zmrazit a zmírnit příznaky.
Mezinárodní tým vedený českým lékařem slovenského původu Tomášem Kalinčíkem potvrdil, že lék Alemtuzumab je velmi účinný a může pomoc doktorům v boji proti zákeřné nemoci, která stále nejde zcela vyléčit. Jako první na objev upozornila Mladá fronta Dnes.
S roztroušenou sklerózou nebo po mozkové příhodě nemusí člověk hned skončit na invalidním vozíku. V Česku teď desítky pacientů testují speciální přístroj, který jim pomáhá při chůzi. Zařízení připevněné na noze vysílá elektrické impulzy, které stimulují svaly. Ačkoliv není vhodný pro každého, některým lidem s neurologickými problémy může sloužit lépe než kolečkové křeslo. Jenže zařízení na dvě nohy stojí jako malé osobní auto a zdravotní pojišťovny zatím na něj nepřispívají…
Nejistá chůze, únava nebo poruchy vidění – to všechno může signalizovat vážnou nemoc – roztroušenou sklerózu. Objevit se může i u velmi malých dětí, podle informací registru pacientů s roztroušenou sklerózou bylo nejmladšímu diagnostikovanému českému pacientovi jen 3,5 roku. Dobrá a včasná léčba ale může nemoc zásadně ovlivnit.
Hokejista Jakub Voráček dal poprvé v sezoně NHL dva góly v jednom zápase a pomohl tak nejen Philadelphii k výhře nad Washingtonem. Díky tomu totiž přibyly také další dva tisíce dolarů jeho nadaci, která pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou.
Hokejista Jakub Voráček bude pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou. Založil proto nadaci dva roky poté, co byla jeho sestře tato nemoc diagnostikována. Své charitativní aktivity tak rozšířil i do Česka, v zámoří s nimi už zkušenosti má.
Roztroušenou sklerózu má v Česku asi 18 tisíc lidí a jejich počet roste. Nemoc nervů se objevuje nejčastěji mezi 20. a 40. rokem života, tedy v době, kdy mladí lidé studují, zakládají rodiny nebo se o ně už starají. Často se tak musí vyrovnat s předsudky svých přátel, známých nebo v práci. Roztroušená skleróza přitom nemusí člověka hned upoutat na invalidní vozík, jak dokazuje třeba Aleš Zajíček z Prahy.
28. květen je Světový den roztroušené sklerózy, kterou v Česku trpí 19 tisíc lidí. Chronické zánětlivé onemocnění nervů propuká nejčastěji ve věku od 20 do 40 let. Léčbu této nepříjemné nemoci sice hradí pojišťovna, ale rehabilitaci nebo psychologa už si postižený musí hradit sám.
Nedobrovolně dealerem. Takový je osud seniora z jihu Čech, který pro svou nemocnou dceru pěstuje konopí. I když se s připravovaným zákonem blýská na lepší časy, ještě letos musí nelegálně vypěstovat přes dvacet rostlin konopí. 45letá Martina trpí roztroušenou sklerózou, a aby mohla alespoň částečně fungovat, musí konopí užívat několikrát denně.
Česko si může připsat další prvenství. Pět Čechů s roztroušenou sklerózou v rámci expedice Kilimanjaro 2010 zdolalo vrchol nejvyšší hory Afriky. Jedná se o první expedici skupiny pacientů s roztroušenou sklerózou na světě, která úspěšně zdolala tuto horu. Celkem sedmnáct účastníků expedice přiletělo včera večer na pražské letiště.