„Lovili ryby granáty, hodně pili, neovládali dopravní předpisy a prostředky, takže jich tu hodně zahynulo. Komunisté si vybrali hned toho, který zahynul jako první,“ vysvětluje historik.
Někteří Litoměřičané ve městě pomník sovětského vojáka nechtějí. Založili občanskou iniciativu a od začátku ruské agrese na Ukrajině usilují, aby radnice sochu v Jiráskových sadech odstranila.
Někdo na sochu v květnu na čtyřech místech nasprejoval písmeno Z, symbol ruské invaze na Ukrajinu, a na podstavci zanechal nápis v azbuce o Ivanu okupantovi.
Na židovském hřbitově v Teplicích je 21 hrobů sovětských vojáků nejspíš z roku 1942. Židovská obec a spolek rusky mluvících obyvatel Teplic ve spolupráci s ruskými úřady hledají jejich potomky.
Ruské ministerstvo zahraničí ostře reagovalo na novelu polského zákona o dekomunizaci země. Její součástí má být odstranění pomníků Rudé armádě a jejím vojákům.
Ve Žďáru nad Sázavou přesunuli ostatky ruských vojáků. Na Zelené hoře ruší starý hřbitov. Sedm rudoarmějců, kteří v roce 1945 padli při osvobozování Žďárska, dnes důstojně pochovali do nového hrobu. Památník vznikl pod kostelem jen kousek od původního místa zapsaného na seznam UNESCO.
Brno si dnes připomíná 68. výročí osvobození. Bronzová socha rudoarmějce, která tento okamžik po desítky let symbolizovala, se vrátila do Brna z restaurátorské dílny v Buštěhradu u Kladna. Na své stanoviště na Moravském náměstí ale dorazí až později kvůli celkové rekonstrukci parku. Restaurátorské práce trvaly asi půl roku, na začátku při tom čekalo na odborníky jedno překvapení.
Oprava národní kulturní památky – pohřebiště sovětských vojáků na pražských Olšanech – je prý nekvalitní. Myslí si to alespoň část ruské komunity v Česku a chce po investorovi, kterým je ruská ambasáda, aby vše napravila. Podle kritiků je po opravě více než čtyř set náhrobků chyba na každém desátém, špatnou kvalitu mají i zlacené nápisy nebo nová zámková dlažba, která nahradila původní kamennou.