Každá z odrůd je něčím jiná. Liší se uspořádáním květů a listů. Potom jsou tam další znaky, které studují botanici do větších detailů, jako jsou kališní plátky a podobně.
V zahradách hrádečku Grand-Bigard obehnaném vodním příkopem kvete milion květin, z větší části tulipánů, ale i narcisů nebo hyacintů. Velkou výstavu květin zde majitelé pořádají každoročně už 17 let.
Tehdejší solidaritu Norů s rodinami 77 usmrcených znázorňuje 1000 železných růží jako připomínka květin, které obyvatelé této přinášeli dny a týdny před hlavní chrám v zemi.
Sad míru a přátelství v Lidicích, kde rostou tisíce růží, se dostal mezi světovou elitu. Federace růžových společenství mu udělila nejvyšší možné ocenění. Sad vznikl v roce 1955 na podnět poslance britského parlamentu a sazenice do něj věnovaly desítky zemí z celého světa. Teď sad prochází velkou inventurou, se kterou Památníku Lidice pomáhají botanici.
Stovky růží v těchto dnech zdobí interiéry zámku Kratochvíle. Kvůli výstavě s názvem Růže, naděje budoucí radosti, se tam sjeli floristé z celé republiky. Vytvořili netradiční květinovou výzdobu, která rozhodně zaujme nejenom zrak, ale i čich návštěvníků.
Zámecký areál v Kuníně na Novojičínsku bude atraktivnější. Prostor před vstupem zkrášlí vzácné anglické růže a v parku se pro návštěvníky chystají i nové lavičky.
V Kunovicích na Uherskohradišťsku dnes odpoledne začínají vyrábět papírové růžičky pro květnovou Jízdu králů. Místní dobrovolnice musejí na postroje koní vytvořit zhruba padesát tisíc růží.
Růži jako symbolický dar Václava Havla Su Ťij předal dnes v Barmě český ministr zahraničí. Umělecké dílo vytvořil výtvarník Bořek Šípek, a Karel Schwarzenberg tak splnil přání bývalého českého prezidenta. Bojovnici za lidská práva přivezl růži z Havlova katafalku zalitou do skla.