Rybám hrozí například nedostatek potravy a kyslíku. Povodně však mají i pozitivnější dopady. Umožňují rybem překonat překážky, které by za normálních podmínek nezvládly, a osídlovat nové lokality.
Trofejní ryby putovaly na Českokrumlovsko zhruba 200 kilometrů. Jihočeští rybáři začali s vysazováním ryb před zahájením pstruhové sezony, budou v něm ale pokračovat i dál.
Prodavačka Valérie nevěří, že nadcházející výsledky prezidentských voleb přinesou zásadní změnu. Stěžuje si, že si nemůže dovolit to co v minulosti a že na konci měsíce jen tak tak vyjde s penězi.
Populace úhoře podle odborníků v posledních desetiletích postupně klesala kvůli rozšiřování zemědělství, ale zdá se, že jí krab modrý zasadil velkou, ne-li poslední ránu.
Premonstráti z Teplé stáhli žaloby na Rybářství Třeboň, které podali kvůli církevním restitucím. Žaloby měly řešit soudy v Tachově a v Karlových Varech. V prohlášení premonstráti uvedli, že spory o majetek nechtějí řešit soudní cestou se soukromými firmami, ale jen se státem.
Od příštího roku by měly začít platit krátkodobé rybářské lístky. Počítá s nimi ministerstvo zemědělství, které chystá novelu vyhlášky k rybářskému zákonu. Chce tak vyjít vstříc žádosti Českého rybářského svazu. Lístek by byl na 30 dnů a k jeho získání by zájemci nemuseli skládat kvalifikační zkoušku. To se některým rybářům ale nelíbí.
Pravidelné výstřely plynového poplašného děla mají plašit ptáky u rybníků v Třemešku. Rány mají zabránit tomu, aby u rybníků hnízdili kormoráni, kteří loví ryby a žáby a způsobují tak velké škody. Hluk ale vadí i některým lidem, kteří bydlí v doslechu.
Životopis kapra, krmení živých štik nebo 3D animace raka, která reaguje na návštěvníky. To najdou a taky zažijí návštěvníci Národního zemědělského muzea v Praze v nové interaktivní expozici. Všechno se v ní točí kolem jedné z nejstarších lidských činností - rybářství.
Další vlna tropických veder prohlubuje krizi spojenou se suchem. V místech, kde nejsou přehrady, jsou řeky na minimu. Nadále klesá i hladina podzemních vod a na čím dál větší ploše prosychá půda až do hloubky jednoho metru. Vodohospodáři upouští z přehrad minimum vody, jen aby zabezpečili fungování průmyslu a zemědělství a přitom neohrozili říční ekosystém.
Mnoho rybářů stále nerespektuje pravidla rybolovu. Právě na ně se zaměřuje rybářská stráž. Na jihu Čech má nejvíce práce v okolí Lipenské nádrže. Tam chytila 90 procent z celkového počtu hříšníků.
K řekám ráno vyrazily stovky rybářů – ode dneška se totiž smí lovit pstruzi a siveni. Někteří si kvůli tomuto rybářskému svátku berou i dovolenou, jen aby mohli být už v šest hodin u řeky.
Rybáři v Divišově u Sušice na Klatovsku sezonu tradičně zahajují rybářskými závody. Soutěžícímu se vždy započítává délka každé ulovené ryby a vyhrává ten, který chytí nejdelší řadu ryb. A zatímco včera tam poměřili své síly dospělí, dnes se utkají děti. A některé z nich budou dokonce chytat ryby vůbec poprvé samy.
Jarní výlovy začnou v letošním roce už ve druhé polovině března. Důvodem je teplá zima a nedostatek vody. Z teplých krajin dřív přiletěli kormoráni, kteří loví malé rybky v sádkách.
Unikátní prostory získali vědci v jihočeských Vodňanech. Zrekonstruovaný starý mlýn nabízí vědcům z celého světa zkoumajícím životní prostředí prostor pro setkávání i výzkum. Stará se o něj Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.
Zatím je Návesný rybník v Chodové Plané na Tachovsku v majetku Státního pozemkového úřadu, tamní radnice ho však chce koupit. Za hektarovou plochu nabídla státu 290 tisíc korun. Na rybníku hospodaří tamní sdružení.
Deset tisíc lososů vypuštěných do řeky, z nichž se vrátí pár desítek. Tuto sisyfovskou práci podnikají už patnáct let čeští a němečtí rybáři v Českosaském Švýcarsku. Chtějí, aby se losos stal opět běžnou součástí tamních řek. Jak je strategie úspěšná, teď zjišťují při kontrolních odchytech rybáři v Německu.
Milionové škody, které jihomoravským rybníkářům působí kormorán velký, zřejmě letos ještě vzrostou. Paradoxně právě proto, že od 1. dubna už tento pták není na seznamu zvláště chráněných druhů. Stát totiž přestane rybníkářům platit milionové náhrady za ryby, které jim dravec sežere. Plašit a střílet se navíc kormorán bude smět jen po udělení zvláštní výjimky.
Kormoráni, kteří u nás od září do března přezimují, dělají každý rok starosti hlavně rybářům. Jen v Plzeňském kraji přicházejí ročně v řekách a rybnících o desítky tun vysazených nebo chovaných ryb. Zatímco stát část škod proplácí, brzy bude všechno jinak. Černý severský pták už nebude na seznamu chráněných živočichů.
Rybáři přestanou dostávat od státu náhradu škod, které jim každoročně působí kormoráni. Ti se přitom za posledních několik let v Česku značně rozšířili a doslova hodují na českých rybnících a řekách. Tito vodní ptáci přestali být ohroženým druhem.
Do řeky Kamenice dnes přibylo dvanáct tisíc lososů. Jde o rybičky o velikosti 8 až 10 centimetrů. Pracovníci národního parku České Švýcarko a rybáři je vypustili v rámci dlouhodobého programu, díky kterému se tato ryba vrací do míst, kde kdysi žila. Tedy na Děčínsko.