„Připravujeme se na avizovanou vlnu ochlazení. Budeme aplikovat přípravek na přírodní bázi, která zvedne přirozenou odolnost rostliny a dodá jí aktivní látky,“ uvádí vedoucí libinských sadů.
Podle jednoho ze sadařů existují v české krajině stovky odrůd ovocných stromů a mnohé z nich jsou zcela unikátní. Proto apeluje na lidi, aby staré stromy na svých zahradách bezhlavě nekáceli.
Slovenští ovocnáři a vinaři dělali, co mohli, ale proti mrazu byli krátcí. Stačilo pár mrazivých nocí a přišli o více než sedmdesát procent úrody a celkové škody se v přepočtu odhadují na miliardu korun. Na záchranu květů dokonce nasadili vrtulníky, ale nic nepomohlo. Slovenská vláda jim chce proto v tíživé situaci pomoci.
Na Přerovsku začala sklizeň letních jablek, podzimní ještě dozrávají na stromech. A možná tam i zůstanou. Sadaři se totiž obávají, že kvůli ruskému embargu české obchody zaplaví levná jablka z Polska. V Týně nad Bečvou už se sadaři začali zajímat o dotace Evropské unie, které mají kompenzovat ztráty pěstitelů pro případ, že ovoce nesklidí.
Úrodě vína a ovoce na severu Čech současné teplé počasí neškodí. Pomohly i husté mlhy, díky kterým byla teplota v Polabí nižší. Uchránily tak třeba choulostivé meruňky a broskve. Zemědělci teď jen doufají, že mrazy přijdou pozvolna.
Blíží se Vánoce a k těm neodmyslitelně patří jablka. Letos se jich ale příliš neurodilo. Jaro přišlo pozdě, léto bylo chladné, nedohnal to ani podzim bohatý na srážky. Jablka jsou tak i menší.
|Romana Kostohryzová, David Bernardy, Romana Lehmannová|Regiony
Na jihu Čech zemědělci zaznamenali malou úrodu třešní, méně bude také jablek, jejichž plody by ale měly být větší. Dlouhá zima a deštivé jaro ovlivnily hlavně peckoviny. U ostatního ovoce, jako jsou švestky a hrušky, by měla být úroda průměrná.
Sadaři i vinaři na jihu Moravy letos očekávají velmi dobrou sklizeň. Před rokem zničil květnový mráz až 60 procent úrody meruněk, 50 procent úrody broskví a téměř všechny višně. Mrazem trpěly loni i vinice.