„Zemřel dnes ráno ve svém pařížském bytě,“ řekla jeho dcera. Bývalý socialistický politik patřil mezi hlavní strůjce evropské integrace. Bylo mu 98 let.
Místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO má na problematiku uprchlíků podobný názor jako bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy, se kterým se sešel v Paříži. Sarkozy je proti kvótám pro přerozdělování migrantů. Nebránil by se ani revizi schengenské smlouvy.
Německo kvůli náporu uprchlíků zavede dočasně kontroly na svých vnitřních hranicích, nejprve s Rakouskem. Potvrdil to dnes německý ministr vnitra Thomas de Maizière. Opatření podle něj schválila jednomyslně koalice. Krok Německo konzultovalo s Rakouskem. V souvislosti s rozhodnutím Němců zpřísňuje opatření i Česká republika.
Slovenská vláda znovu potvrdila svůj odmítavý postoj ke kvótám na rozdělení migrantů. Bratislava tvrdí, že většinu běženců při cestě do Evropy motivuje ekonomický blahobyt. Část slovenské veřejnosti chce ale běžencům pomoci.
Evropské země neuvažují o omezení volného pohybu bez hraničních kontrol. Vyplynulo to z bruselské schůzky ministrů zemí Evropské unie zodpovědných za evropské záležitosti.
Pětadvacet let po pádu totalitního režimu se Rumuni považují za nedílnou součást Evropské unie. Zároveň věří, že brzy vstoupí i do Schengenu. Právě otázka volného pohybu ale zůstává třecí plochou mezi Rumunskem a některými starými členy unie, které Bukurešti vyčítají hlavně migraci Romů. Bukurešť však tyto obavy odmítá, navíc je už nyní připravena přijmout euro.