V platnost vstupuje novela o investičních společnostech, podle níž musí zaměstnavatelé evidovat všechny pracovníky s dohodou o provedení práce a povinně je registrovat.
Pracovní trh ovlivňují spolu s dlouhodobě vysokým zájmem o zaměstnance převážně v dělnických a vysoce odborných profesích či řemeslnictví také sezonní práce.
Na letišti byla ve čtvrtek opravdu velká tlačenice, podle fotografií z místa se na bezpečnou vzdálenost příliš ohledu nedbalo. Během pátečních odletů už byla situace lepší a lépe koordinovaná.
Agentury, které shánějí sezonní pracovníky do zemědělství v Británii, mají problém sehnat dostatek lidí na sběr letošní úrody. Zájem Východoevropanů o práci poklesl po referendu o vystoupení z EU.
Zájem firem o letní brigádníky je letos vysoký. Zejména plnoletí studenti nebo lidé na rodičovské dovolené si mohou vybírat z více pozic než v minulosti a získat také vyšší odměnu.
Až devět tisíc brigádníků najmou firmy na výpomoc s vánočními prodeji. Nejvíce míst nabízejí potravinářské podniky, tiskárny nebo společnosti s rychloobrátkovým spotřebním zbožím. Brigádníci letos vydělají víc než loni.
Čeští ovocnáři potřebují v průběhu roku na sklizeň jahod, třešní a dalších plodů asi tři tisíce lidí. Sehnat v tuzemsku kvalitní a spolehlivé brigádníky na sezonní práce je ale čím dál složitější, Čechům se totiž na poli pracovat nechce a zemědělci se tak musí stále více poohlížet v zahraničí.
Nezaměstnanost v České republice v dubnu klesla na 5,7 procenta z březnových 6,1 procenta. Bez práce bylo 414 960 lidí, tedy nejméně od ledna 2009. Zaměstnavatelé nabízeli přes úřady práce 124 280 volných pracovních míst, což je naopak nejvyšší dubnová hodnota od roku 2008. Oznámil to dnes Úřad práce ČR. Loni v dubnu činil podíl nezaměstnaných 6,7 procenta a práci nemělo zhruba 491 600 lidí.
V zimě na horách, v létě v údolí. Zhruba 70 procent lidí, kteří přes zimu pracovali v krkonošských lyžařských střediscích jako vlekaři, rolbaři či údržbáři, nyní odchází z hor a míří za prací do údolí. Na podzim se ale do středisek opět vrátí. Podle provozovatelů areálů jsou právě tito zkušení lidé nepostradatelní.
V České republice naplno začíná období sezonních prací, některé firmy proto hledají pomocné síly. Jen za poslední měsíc přibylo 7000 pracovních míst – především ve stavebnictví, v zemědělství a v cestovním ruchu. Češi navíc stále častěji vyrážejí za prací do ciziny. Jen loni jich do evropských zemí vyjelo více než 100 tisíc.
Na jedno volné pracovní místo čeká ve středních Čechách devět lidí. Nezaměstnanost však zůstala v červenci na úrovni 6,4 procenta. Oproti červnu tak pracovní trh zaznamenal jen malý nárůst lidí hledajících zaměstnání.
Nezaměstnanost v červnu klesla v Kraji Vysočina na 6,5 procenta. Potvrdil se tak trend z jara, kdy lidé mohli nastoupit na sezónní práce. V příštích měsících ale začnou hledat uplatnění absolventi škol. Nezaměstnanost by tak mohla stagnovat nebo mírně růst.
O brigády teď nemají zájem jen studenti. Sezónní práce dávají šanci i starším lidem nebo rodičům na mateřské dovolené, kteří si chtějí přivydělat. V Hradci Králové mají letos menší výběr než jindy. Navíc se inzerují hlavně manuální pozice.
Oproti zimním měsícům ubývá lidí bez práce, míra nezaměstnanosti v Jihočeském kraji klesla na 7,4 procenta. Zaměstnání v březnu našly necelé 4000 lidí. Situace na trhu práce je v jižních Čechách příznivější než ve většině ostatních krajů – Jihočeský kraj obsadil čtvrté místo.
Lidí bez práce ve středních Čechách v březnu ubylo. Nezaměstnanost v kraji se snížila o 0,2 procentního bodu na 7,1 procenta, pomohly sezónní práce. Největší problémy se sháněním zaměstnání mají lidé na Příbramsku a Kolínsku. Nejpříznivější situace je naopak tradičně v okolí Prahy.
Bez práce bylo v březnu v Královéhradeckém kraji asi o tisíc lidí méně než předchozí měsíc. Nezaměstnanost klesla z rekordně vysokých únorových čísel na 7,4 procenta hlavně díky sezónním pracím.
Díky mírné zimě začaly letošní sezónní práce na Liberecku o měsíc dříve než obvykle. Třetina lidí, kteří si našli v březnu práci, našla uplatnění právě díky začínající letní sezónně. Stejně tak pomáhají sezónní práce i nezaměstnaným v Ústeckém kraji.
Nezaměstnanost v Jihomoravském kraji stoupla. Bez místa je asi 67 300 lidí. Podíl nezaměstnanosti během listopadu vzrostl o tři desetiny na 8,3 procenta. Důvodem je ukončování sezonních prací nebo neprodlužování veřejně prospěšných prací.
Nezaměstnané ženy na Havlíčkobrodsku mají šanci pracovat. Humpolecká firma Lion products, která se zabývá balením sušenek a čokolád, dostala velkou zakázku a potřebuje 160 sezónních pracovníků. Sehnat je jde ale jen horko těžko.
Ministerstvo práce a sociálních věcí tento týden opět zveřejnilo aktuální počty nezaměstnaných. V Královéhradeckém kraji je bez práce skoro 24 tisíc lidí. To jsou historicky nejvyšší čísla. V letních měsících tradičně pomáhají snižovat míru nezaměstnanosti sezonní práce, které jsou alespoň dočasnou šancí pro lidi bez trvalého pracovního poměru.
Opakované zaměstnávání na dobu určitou by mohlo být v některých oborech znovu možné bez omezení. Počítá s tím novela zákoníku práce, kterou dnes ve třetím čtení projednají poslanci. Změna by se týkala hlavně pracovníků v zemědělství, kteří byli v poslední době při sezonních pracích limitovaní.
Počet lidí bez práce se v květnu snížil na 8,2 procenta z dubnových 8,4 procenta. Počet nezaměstnaných klesl o 15 tisíc lidí. Mírný pokles především díky sezonním pracím odhadovali i analytici.