Navrhovaný zákon by zároveň měl ženám ulehčit přístup k financím a přiblížit rovnost mezi pohlavími. Zatím ale není jisté, kdy bude vláda o návrhu hlasovat.
Exotické dřevo slouží v Číně zejména jako materiál na výrobu nábytku, přestože jeho vývoz za hranice prezident Sierra Leone zakázal. Nyní poptávka ze zahraničí klesla díky koronaviru.
Za 6,5 milionu dolarů, tedy v přepočtu za víc než 140 milionů korun, se v New Yorku vydražil jeden z největších známých nezpracovaných diamantů na světě.
Na více než 1000 mrtvých zvýšili zdravotníci v Sieře Leone bilanci obětí pondělních sesuvů půdy u metropole Freetown. V neděli o tom informovala agentura AP.
V Sieře Leone rychle roste počet obětí po záplavách a sesuvech půdy. Záchranáři už vyprostili skoro 400 těl na předměstí hlavního města Freetown. Červený kříž ale stále pohřešuje stovky dalších lidí.
Lokální záplavy a sesuvy půdy v pondělí zasáhly metropoli afrického státu Sierra Leone. Zahynulo nejméně 312 lidí. Počet obětí ale zřejmě není konečný.
Na severovýchodě Sierry Leone místní farář objevil jeden z dvaceti největších surových diamantů na světě. Drahokam, který váží 709 karátů, byl z bezpečnostních důvodů prozatím uložen do trezoru sierraleonské centrální banky, informoval zpravodajský server BBC.
Sierra Leone potvrdila výskyt nového případu onemocnění ebolou. Jde o druhý případ za necelý týden, poznamenala agentura AP. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulý týden prohlásila, že virová epidemie této choroby v celé západní Africe oficiálně skončila. Samotná Sierra Leone oznámila konec epidemie loni 7. listopadu.
Sierra Leone znovu zavádí dříve zrušená opatření proti ebole. Od počátku roku se situace postupně zlepšovala, teď ale počet nakažených zase stoupá. Na ebolu v Sieře Leone, Libérii a Guineji zemřelo od prosince 2013 podle oficiálních údajů skoro 10 tisíc lidí.
Kubánský lékař se v africké Sieře Leone nakazil ebolou. Muž, který v západoafrické zemi léčil pacienty se smrtelným virem, bude podle kubánských úřadů přepraven k léčbě do Ženevy.
V Sieře Leone skončil třídenní zákaz vycházení, během kterého po tři dny nesmělo z domu šest milionů lidí. Země se snaží přesvědčit své obyvatele, aby se neskrývali, pokud jsou nakaženi ebolou.
Sierra Leone zavede kvůli ebole čtyřdenní celostátní zákaz vycházení. Lidé své domovy nebudou smět opustit od 18. do 21. září. Bezprecedentní krok by podle vlády měl pomoci zastavit šíření smrtelně nebezpečné krvácivé horečky a pomoci zdravotníkům podchytit případy čerstvě nakažených.
Letadlo s Britem nakaženým ebolou přistálo v Londýně. Muž onemocněl v Sieře Leone, kde žije. Do Velké Británie ho přepravil speciálně vybavený letoun. Dál se bude léčit na izolované jednotce v nemocnici na severu Londýna. Podle britských zdravotnických úřadů není v kritickém stavu.
Liberijský exprezident Charles Taylor se dnes dozví, jestli stráví zbytek života ve vězení. Rozhodne o tom v odvolacím rozsudku Speciální soud pro Sierru Leone. Taylor je obviněný z napomáhání a navádění k válečným zločinům a zločinům proti lidskosti během občanské války v Sieře Leone.
Před zvláštním soudem pro Sierru Leone v Haagu dnes začal odvolací proces s bývalým liberijským prezidentem Charlesem Taylorem. Dnes čtyřiašedesátiletý exprezident byl loni odsouzen k 50 letům vězení za zločiny proti lidskosti a válečné zločiny během občanské války v Sieře Leone. Zatímco žalobce požaduje zpřísnění trestu, Taylorova obhajoba chce rozsudek zcela zrušit.
Zvláštní soud pro Sierra Leone dnes vynese výši trestu pro bývalého liberijského prezidenta Charlese Taylora, který byl shledán vinným už na konci dubna. Proces s Charlesem Taylorem je přelomovou událostí – vůbec poprvé byl mezinárodním tribunálem odsouzen bývalý nejvyšší představitel státu.
Bývalý prezident Libérie Charles Taylor se u soudu v Haagu naposledy před vynesením výše trestu vyjádřil ke svému odsouzení. Před tribunálem zopakoval, že se cítí nevinen a žalující stranu obvinil z manipulace celého procesu.
Nezletilí zdrogovaní zabijáci s kalašnikovy, krvavé diamanty a lidé s usekanými údy. To jsou asi nejznámější symboly vleklého konfliktu o zdroje, který v březnu 1991 rozpoutali rebelové pod vedením Fodaye Sankoha. 18. ledna 2012 si v Sierra Leone připomněli deset let od konce občanské války.
České děti berou často chození do školy jako nepříjemnou povinnost a během vyučování bývá horizontem jejich štěstí přestávka. Na jiných místech planety projevují školáci při výuce pro nás netypické nadšení. Možná to souvisí i s tím, že vzdělání je v těch nejchudších zemích dobře viditelným klíčem k cestě z problémů a strádání. Umožnit každému dítěti na planetě chodit do školy je jedním ze zásadních cílů i pro dětský fond OSN UNICEF. Hodnota vzdělání je dobře viditelná i v africkém státě Sierra Leone.
Pomáhat dětem z bídy, vzdělávat je i léčit, chránit je před násilím a zneužíváním. To je hlavní poslání Dětského fondu OSN UNICEF, který v neděli oslavil 65. narozeniny. Stále ještě hodně práce má UNICEF před sebou v západoafrické republice Sierra Leone, která zůstává i deset let po občanské válce extrémně chudou zemí.
Mnozí čeští, aktuálně pak hlavně slovenští lékaři se cítí nedostatečně ohodnocení. V západoafrické zemi Sierra Leone dostali jejich kolegové nedávno na platech výrazně přidáno. Přesto by jim asi středoevropský zdravotní personál nezáviděl podmínky, ve kterých se snaží o záchranu životů. Většinou jde o životy dětí, ohrožované malárií, průjmy, záněty dýchacích cest, anémií, podvýživou nebo parazity. Ve státních nemocnicích působí v celé zemi se šesti miliony obyvatel pouhých asi třicet lékařů, mezi nimi dva kardiologové, jediný psychiatr. V práci čelí fyzickému vyčerpání i akutnímu nedostatku základních léků a přístrojů.
Tři vzácné nebroušené kameny, které údajně před lety věnoval britské modelce Naomi Campbellové liberijský diktátor Charles Taylor, se objevily. Bývalý ředitel dětského fondu někdejšího prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely prohlásil, že je měl celou dobu, tedy od roku 1997, u sebe.
Britská topmodelka Naomi Campbellová svědčila před Mezinárodním trestním tribunálem v Haagu v procesu s bývalým liberijským prezidentem Charlesem Taylorem. U soudu líčila, jak přišla k diamantům, které ji v roce 1997 v Jižní Africe předali dva muži. K soudu by se dnes měla dostavit i herečka Mia Farrowová a Caroline Whiteová, bývalá agentka modelky.