Dětem, které tvoří téměř polovinu z 2,3 milionu obyvatel Pásma Gazy, brutální válka zničila život. Ačkoli Izrael tvrdí, že se snaží zabránit civilním obětem, mimo jiné pomocí příkazů k evakuaci.
Novinářka Magdalena Grzebałkowská ukazuje, jak se osobní příběhy mohou lišit od skutečnosti. Podává tak citlivou zpráva o tom, jak funguje paměť v okamžiku, kdy se vám před očima zhroutil celý svět.
Zjednodušení procedury udělení občanství předpokládá, že se žádost nebude vyřizovat dlouhé měsíce, tak jako tomu bývá zvykem, a nebude administrativně náročná.
Chlapce ve věku mezi 14 a 16 lety ubytoval majitel hotelu v Roztokách. Jejich rodiče zůstali, aby bojovali, starali o nemohoucí příbuzné nebo pokračovali v práci ve zdravotnictví nebo u policie.
Americký deník se nyní v začínající sérii textů snaží lépe zmapovat, jaké dopady na nejmladší obyvatele USA má „epidemie“ násilí páchaného střelnými zbraněmi.
„(Státní zástupce) navrhuje uložit obviněné trest odnětí svobody na samé spodní hranici zákonné trestní sazby,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
Žena na začátku loňského srpna na facebooku uveřejnila článek o třech sirotcích, kterým při dopravní nehodě zemřeli rodiče a nikdo se o ně nepostaral. Do falešné sbírky přispělo zhruba 1300 lidí.
Podvodná sbírka na pomoc třem chlapcům, kteří měli údajně přijít o své rodiče při dopravní nehodě a bez povšimnutí úřadů se protloukat životem, má další pokračování.
Žena zveřejnila zprávu o třech sirotcích, kteří měli zůstat samotní po údajné dopravní nehodě, při které zahynuli oba jejich rodiče. Následně vyzvala, aby lidé posílali peníze na jejich podporu.
Vybudování centra mělo stát zhruba 65 milionů korun. Problém podle premiéra Andreje Babiše nicméně není v nedostatku zařízení, ale v penězích. Doufá, že se s finančním příspěvkem přidají další lidé.
Iniciativa vyzvala vládu, aby vytvořila meziresortní skupinu, která by navrhla přesný postup. Řecko v září požádalo o to, aby Česko přijalo 40 dětí bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů.
Hamáček upozornil, že podobnou žádost zaslal do Atén už loni v listopadu, nedostal ale na ni odpověď. „Rád bych zopakoval svoji žádost o poskytnutí seznamu sirotků, které je možné přijmout,“ uvedl.
Plán premiéra Andreje Babiše (ANO) na vybudování centra pro syrské sirotky se neuskuteční. S odvoláním na premiérovo vyjádření to napsal v aktuálním čísle týdeník Respekt.
Li Jen-siaová adoptovala 118 dětí a vytvořila pro ně sirotčí vesnici. Její obraz zachránkyně se ale postupně začal rozplývat, přišlo se na to, že je podvodnicí, a dostala 20 let vězení.
Média už v minulosti uváděla, že řada informací, které o sobě Mezinárodní dětský kříž a jeho ředitelka Taťjana Horáková šíří, působí pochybným dojmem a není možné je ověřit.
Měli bychom sirotky ze Sýrie přijmout? V pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus diskutovali Jaroslav Miko z iniciativy Češi pomáhají a poslanec Jaroslav Bžoch (ANO).
Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) přivezla z Řecka seznam nezletilých nezaopatřených dětí – běženců, o které by se Česká republika mohla postarat.
SPD a KSČM preferují pomoc v místě a domnívají se, že návrh Šojdrové je součástí její kampaně před volbami do Evropského parlamentu, Piráti, TOP 09 a ODS ho podporují a hovoří o solidaritě.
Michaela Šojdrová, která je europoslankyní za KDU-ČSL, loni přišla s projektem přemístění 50 syrských sirotků z Řecka do Česka. Babiš ale návrh označil za nesmyslný.
Česko má v Sýrii k dispozici pozemek o rozloze 20 tisíc metrů čtverečních. V areálu má postupně být školka, škola, ubytování, jídelna a sportovní areál.
Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotním rozhovoru pro deník Právo řekl, že se nemá důvod sejít ani bavit s europoslankyní Michaelou Šojdrovou (za KDU-ČSL) kvůli syrským sirotkům.