Aféra Gorila se týká podezření z uplácení vysokých slovenských politiků a úředníků Pentou v letech 2005 a 2006. Finanční skupina nekalé jednání v kauze dlouhodobě popírá.
Slovenský premiér Robert Fico už dříve tvrdil, že opozice chystá státní převrat. Vládní koalice pomocí zprávy SIS podle opozičních představitelů zmařila schůzi sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě.
Zatímco česká BIS rozkrývá sítě ruského vlivu, slovenská SIS masivně ztrácí důvěru. Nijak jí nepomáhá, že je od léta bez ředitele a vede ji Pavol Gašpar, syn obžalovaného exšéfa policie.
Jednou z překážek spolupráce má být Tibor Gašpar, který by se mohl stát novým šéfem slovenské tajné služby SIS. Gašpar je ale obviněný z několika trestných činů, včetně založení zločinecké skupiny.
Aláč je spolu se svým předchůdcem Vladimírem Pčolinským a dalšími třemi osobami od minulého týdne stíhán pro podezření z maření vyšetřování korupčních a jiných trestných činů.
Šéf tajné státní služby SIS Aláč po dřívějším výslechu na policii vinu v kauze popřel a tvrdil, že blíže se bude moci vyjádřit až poté, co bude zbaven mlčenlivosti.
Aláče, kterého vyšetřovatel zadržel v pátek po výslechu, policie propustila na svobodu. V sobotu služebnu elitní policejní jednotky NAKA po výslechu opustil Aláčův předchůdce v čele SIS Pčolinský.
Britští operativci se sešli se zástupci Tálibánu v Kábulu i katarském Dauhá, kde je sídlo politické kanceláře hnutí. Tam jednal i předseda parlamentního výboru pro zpravodajské informace Simon Gass.
Rozhodnutí soudu zatím není pravomocné, poslední slovo bude mít slovenský nejvyšší soud. Pčolinský se vzdal své funkce a chce se stáhnout z veřejného života, oznámila jeho právní zástupkyně.