Archeolog a šlechtic Ludvík Belcredi 20 let prozkoumával hrad Skály, dalších 10 let fakta zpracovával. Nyní je představuje v knize Hrad Skály. Vydal své tajemství.
„Rodiče s dětmi se tu snaží vyřádit jako na pískovišti, což ovšem v přírodní rezervaci není možné. Vydlabávají z okolí pískovcové kameny a stavějí takzvané kamenné mužíky,“ popisuje strážce rezervace.
Dolánky nejsou jediným místem v Českém ráji, kde jsou problémy s nestabilními skalami. Dlouhodobě je Turnov řeší v okolí hradu Valdštejn, jejich sanaci plánuje na příští roky
V pískovcových štolách, vyhloubených v 17. století na pražském Proseku, by se měl do dvou let pro návštěvníky otevřít více než půlkilometrový vyhlídkový okruh. Promění se také okolí zanedbaného místa, kde dnes přespávají lidé bez domova. Vznikne tam i venkovní vyhlídková plošina.
Nové Město nad Metují zpevňuje opukové skály, na kterých stojí celé historické centrum. Hornina zvětrává, radnice proto skalní masiv průběžně monitoruje. Výsledky ukázaly, že hrozilo narušení statiky městského muzea, které stojí na samém kraji skalního ostrohu. Město zároveň na jiném místě začalo skály odvodňovat a zpevňovat podpůrnou zeď.
Na třísetmetrový sráz v Horním Žlebu v Děčíně nastoupili odborníci na výškové práce. Zajišťují místo, odkud se před týdnem utrhl dvacetitunový kus skály a skončil jen těsně vedle roubenky. Její tři obyvatelé zatím přespávají v hotelu.
Obyvatelé Horního Žlebu u Děčína se stále nemohou vrátit do svých domovů. Včera večer tam spadl dvacetitunový skalní blok přímo mezi rodinné domy. Jednomu z nich se vyhnul o metr. Podle pracovníků Lesů ČR je sráz stále nestabilní a hrozí nebezpečí dalšího sesuvu.
Silnice z Vraného nad Vltavou do Prahy je po téměř roce zase průjezdná. Před Vánoci tam skončila sanace skály, ze které často padalo kamení. Opravné práce se v tomto roce přesunou na druhou stranu řeky. Zpevňovat se bude svah mezi Strnady a Štěchovicemi.
Adršpašsko-teplické skály patří mezi nejnavštěvovanější místa Královéhradeckého kraje. Ročně si je prohlédne asi 300 tisíc lidí. V zimě ale turisty tolik nelákají.
Nedaleko cesty k výletní restauraci Harrachovka na Táborsku se opět zbortila část skalního masivu. Přístup ke skalám je proto z bezpečnostního hlediska dočasně zakázán.
Když se skály hnou, může být nebezpečno. Své o tom vědí nejen ve skalním městě Hřensku, ale také v Úštěku na Litoměřicku. I tam se snaží narušený skalní masiv zpevňovat, naposledy to bylo pod tzv. Ptačími domky. Před několika lety tam spadl osmitunový balvan.
Velké komplikace čekají ode dneška obyvatele Štěchovic a okolních obcí. Jediná přímá cesta na Prahu je na šest dní uzavřená. Důvodem je sanace nestabilního skalního bloku, který hrozí zřícením. Uzavírka se dotkne veškeré dopravy, včetně pravidelných autobusových linek.
Podnikatelé z pražského Šáreckého údolí spílají balvanům, které se v sobotu zřítily na cestu k pražskému koupališti Divoká Šárka. Živnostníky připravují o desetitisíce korun denně.
Podmáčená půda má zřejmě na svědomí zřícení části skály v pražském Šáreckém údolí. Dva velké kameny se včera odlomily ze skály nedaleko vodní nádrže Džbán a spadly na frekventovanou silnici. Nikoho nezranily. Odborníci mají zítra rozhodnout, jak skály zabezpečí. Hrozí totiž, že by se z nich mohly odlomit další kameny.
Lidé, kteří měli hluboko do kapsy, často řešili své bydlení svérázným způsobem. Ve Lhotce u Mělníka si své příbytky vytesali do skály. Pokud byla skála na slunečném místě, vyhloubili si do pískovce nejen byt, ale celé hospodářství.
Sanace nestabilních masivů v Hřensku na Děčínsku zatím končí. Podařilo se zajistit skály, které na několik měsíců uzavřely silnici do Německa. Ta je od konce února zase průjezdná alespoň jedním jízdním pruhem. Druhou část vozovky silničáři otevřou až po zabezpečení dalších pískovcových bloků.
Návštěvníci Tiských skal na Ústecku budou dál platit vstupné. Zastupitelstvo obce Tisá dnes rozhodlo, že se budou vybírat dál, i když je ministerstvo vnitra označilo za nezákonné.
Silnice z Hřenska do Německa bude od čtvrtečního odpoledne opět průjezdná. Dohodlo se na tom Ředitelství silnic a dálnic s Národním parkem České Švýcarsko, jehož správa investovala skoro pět milionů korun do sanace nestabilních masivů, které uzavřenou komunikaci ohrožovaly.
Ředitelství silnic a dálnic bude jednat s Národním parkem České Švýcarsko a sananční firmou o obnovení silničního provozu na silnici z Hřenska na Děčínsku do Německa. Komunikace je již třetí měsíc uzavřená kvůli nebezpečí zřícení skalního masivu.
Do Hřenska se dnes znovu vydají zástupci Ředitelství silnic a dálnic. Musí posoudit technické možnosti obnovení provozu na komunikaci pod nebezpečnými skalami. Právě riziko jejich zřícení si na konci srpna vynutilo uzavření vozovky do Německa. Podle stávajících odhadů bude možné zprůjezdnit jeden jízdní pruh až okolo poloviny října.
Do skalního města Apolena v Českém ráji mají turisté ode dneška vstup zakázán. Dlouhodobě ho totiž ničili. Kontroly ani domluvy nepomohly, podle ochránců přírody už nešlo přihlížet.