sklárna

sklárna v textech na iROZHLASU

Sklárna v šumavském Anníně obnovuje po 70 letech výrobu

|Lukáš Milota |Ekonomika

V Anníně u Sušice se po 70leté přestávce znovu vyrábí sklo. Po válce byla pec zbořena a zůstala jen brusírna. Když si pak před lety brusiči založili za vesnicí vlastní dílnu, zdálo se, že stará annínská sklárna končí. Nový majitel ovšem v tradici pokračuje. Otevřel sklářské muzeum a částečně sklo brousí. Teď se do jeho továrny přistěhoval sklář z Vimperka.

2:15

|Eva Malá |Regiony

Sklárna v Harrachově těží z turismu. Janovské sklárně se to ale zatím nedaří

Jedněm je hej, druhým ouvej. Tak by se dala lidově popsat situace malých skláren na Liberecku. Většinou se orientují na zahraniční trh. Z prodeje na českém by se neuživili. A tak se snaží vydělat peníze i jinak. Například ve sklárně v Harrachově příjem z takzvaných jednodenních turistů neustále roste, i díky tomu že tamní brusírna je nově kulturní památkou. Jinak je tomu ale například ve sklárně v Janově. Turismus tam prý nekvete. I proto, že jsou dál od turistických tras.

2:09

|Eva Malá |Regiony

V Libereckém kraji jsou tři nové památky, jednou z nich je secesní sklárna v Janově nad Nisou

Sklárna v Janově nad Nisou na Jablonecku, kde se stále vyrábí, je jednou ze tří nových kulturních památek v Libereckém kraji. Továrna, kterou zdobí secesní fasáda, si dodnes zachovala svůj charakter, včetně původních oken nebo krovu. Uvnitř hutě zůstalo dochované i torzo pece z poloviny 19. století. I když ve sklárně v současné době pracuje jen desítka sklářů, je tam živo.